آمریکا در منع حفاری در خلیج مکزیک تجدید نظر میکند

سکوی دیپ واتر هورایزن پس از انفجار 20 آوریل
Image caption این چاه که متعلق به شرکت "بی پی" بود حدود سه ماه نشت می کرد

دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرده است که به زودی تعلیق عملیات حفاری و استخراج نفت و گاز در اعماق خلیج مکزیک را بر طرف خواهد کرد.

در پی انفجار چاه نفت شرکت بی پی در سواحل جنوبی ایالات متحده، دولت آقای اوباما حفاری در عمق بیش از ۱۵۰ متر را به مدت شش ماه به حالت تعلیق درآورد.

یک قاضی فدرال در ماه ژوئیه این تصمیم را غیرقانونی اعلام کرد و به همین دلیل، وزارت منابع طبیعی آمریکا مجبور شد که برای ادامه خط مشی دولت در دستور العمل خود تغییراتی ایجاد کند.

با این همه، بسیاری نگران بوده اند که ادامه منع حفاری نفتی به اقتصاد چند ایالت جنوبی آمریکا آسیب جدی وارد کند.

بر اساس یک گزارش دولت فدرال، تعلیق یادشده باعث از دست رفتن موقتی حدود ۸ هزار تا ۱۲ هزار فرصت شغلی شده است.

دولت باراک اوباما تایید کرده است که صدور مجدد مجوزهای حفاری در آب های خلیج مکزیک در ظرف چند هفته آینده آغاز خواهد شد.

کن سالزار، وزیر منابع طبیعی آمریکا، روز سه شنبه گفت شرکت هایی مجوز دریافت خواهند کرد که از ظوابط ایمنی جدی تری که دولت آنها را وضع کرده است، پیروی کنند.

انفجار روز ۲۰ آوریل، علاوه بر مرگ ۱۱ کارگر سکوی نفتی، یکی از بزرگ ترین فاجعه های محیط زیستی در تاریخ آمریکا را به بار آورد.

چاه نفتی که در اثر یک حادثه سر باز کرد و میلیون ها بشکه نفت از آن به خلیج مکزیک ریخت سرانجام در ماه سپتامبر به طور کامل مهر و موم شد.

این چاه که متعلق به شرکت "بی پی" بود برای حدود سه ماه نشت می کرد.

آن فاجعه باعث یک کابوس زیست محیطی در طول صدها کیلومتر سواحل جنوب آمریکا شد.

تونی هیوارد مدیر کل بی پی در ارتباط با آن کناره گیری کرد و ممنوعیتی بر حفاری نفتی در آب های عمیق منطقه اعمال شد.

هزینه حادثه برای بی پی بسیار گزاف بوده است. این شرکت یک صندوق غرامت به ارزش ۲۰ میلیارد دلار ایجاد کرد و تاکنون هشت میلیارد دلار دیگر در عملیات پاکسازی خرج کرده است.

دولت آمریکا در ابتدای ماه اوت اعلام کرد که تقریبا سه چهارم نفت نشت کرده در دریا پاکسازی شده یا در یک روند طبیعی تجزیه شده است.

اما تحقیقات تازه تر حاکی از وجود توده ای از مواد شیمیایی مرتبط با نفت خام به طول دو کیلومتر و عرض ۲۰۰ متر است که در فاصله ۳۵ کیلومتری از محل نشت قرار دارد.

علی رغم ابراز خوشبینی ها درباره عملیات پاکسازی، خسارات وارده به اقتصاد، حیات وحش و اکوسیستم خلیج مکزیک هنوز به طور کامل قابل ارزیابی نیست.

مطالب مرتبط