ابهام در مورد موضع جدید فلسطینیان در قبال مذاکره با اسرائیل

محمود عباس و بنیامین نتانیاهو
Image caption مذاکرات محمود عباس و بنیامین نتانیاهو تا کنون نتیجه ای به دنبال نداشته است

مذاکره کننده ارشد فلسطینی در واکنش به اظهارات یک مقام سازمان آزادیبخش فلسطین در باره شرایط مذاکره با اسرائیل، این سخنان را مواضع تشکیلات خودگران فلسطینی ندانست.

پیشتر یاسر عبد ربه، از اعضای بلندپایه سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) گفته بود تشکیلات خودگردان فلسطینی، اسرائیل را هر طور که بخواهد، به رسمیت خواهد شناخت، در صورتی که این کشور، نقشه یک کشور فلسطینی را که شامل همه سرزمین هایی تصرف شده در جنگ 1967 نیز باشد، ارائه کند.

اظهارات یاسر عبد ربه در واکنش به درخواست آمریکا از تشکیلات خودگردان فلسطینی مبنی بر پاسخ به پیشنهاد اسرائیل ایراد شد.

نبیل شعث، مذاکره کننده ارشد فلسطینی به بی بی سی گفته است فلسطینی ها، اسرائیل را به عنوان یک کشور یهودی به رسمیت نخواهند شناخت. او افزود که آمریکا، این موضع فلسطینی ها را مانعی بر سر راه مذاکرات صلح نمی داند.

پس از آن که اسرائیل اعلام کرد حاضر است در صورتی که فلسطینیان این کشور را به عنوان کشوری یهودی به رسمیت بشناسند، تعلیق ساخت شهرک های یهودی نشین در کرانه غربی رود اردن را برای یک دوره کوتاه مدت دیگر تمدید کند، آمریکا از تشکیلات خودگردان فلسطینی خواست به این پیشنهاد پاسخ دهد.

آقای عبد ربه روز چهارشنبه (13 اکتبر)، به خبرگزاری فرانسه گفت که فلسطینیان، اسرائیل را به هر شکلی که می خواهد به رسمیت خواهند شناخت به شرطی که اسرائیل به اشغال اراضی فلسطینی از جمله بیت المقدس شرقی خاتمه دهد.

او گفت: "ما رسما از دولت آمریکا و اسرائیل می خواهیم که نقشه ای از مرزها را که آنها می خواهند ما به رسمیت بشناسیم، ارائه دهند."

این مقام ارشد فلسطینی افزود: "ما می خواهیم بدانیم که آیا مرز بندی آنها شامل سرزمین ها و خانه ها در کرانه غربی و بیت المقدس شرقی که در جنگ شش روزه 1967 اشغال شد، می شود یا نه. اگر این نقشه بر اساس مرزهای 1967 باشد و پایان اشغال اسرائیلی در همه اراضی فلسطینی را فراهم کند ... آن وقت ما اسرائیل را با هر اسمی که برای خود قائل است و منطبق با قوانین بین المللی خواهد بود، به رسمیت می شناسیم. "

یاسر عبد ربه در پایان گفت که فلسطینیان منتظر پاسخ دولت های اسرائیل و آمریکا هستند.

فلسطینیان در اوایل دهه 1990 اسرائیل را به رسمیت شناختند اما قاطعانه این مساله را که اسرائیل را به عنوان یک کشور یهودی شناسایی کنند، رد کرده اند.

فلسطینی ها در هراسند که با این کار، فلسطینیانی که پس از جنگ عرب اسرائیل در سال 1948 آواره شدند، مورد تبعیض قرار بگیرند. آنها همچنین به این نکته اشاره داشته اند که حدود بیست درصد از جمعیت اسرائیل، عرب هستند.

نخست وزیر اسرائیل گفته است که پذیرش "یهودی" بودن کشورش از سوی فلسطینی ها نشان دهنده آن خواهد بود که آنها واقعا آمادگی دارند در صلح و آرامش در کنار یهودیان زندگی کنند.

مطالب مرتبط