مهاجر مکزیکی پس از ۱۰۰ سال بالاخره شهروند آمریکا شد

ایولالیا گارسیا
Image caption خانم گارسیا اکنون یکصد و یکسال سن دارد و می خواهد در انتخابات ماه آینده به عنوان یک امریکایی شرکت کند

پیرزن ۱۰۱ ساله مکزیکی که بیش از یکصد سال پیش و زمانی که تنها یک نوزاد بود به آمریکا آورده شده بود، پس از یک قرن بالاخره به عنوان شهروند آمریکایی قسم یاد کرد.

ایولالیا گارسیا، در تاریخ ۱۲ اکتبر سال ۱۹۰۹ و هنگامی که تنها شش ماه از تولدش می گذشت، به همراه مادرش از شهر ریو گراند مکزیک وارد خاک آمریکا شده بود.

خانم گارسیا گفته است که نخستین کاری که پس از آمریکایی شدن می خواهد انجام دهد، رای دادن در انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا در نوامبر آینده است.

مراسم اعطای تابعیت و ادای سوگند خانم گارسیا روز سه شنبه ۱۲ اکتبر (۲۰ مهر) در دادگاه براونزویل ایالت تگزاس، جایی که او یکصد سال گذشته را در آنجا زندگی کرده است، برگزار شد.

اداره مهاجرت و شهروندی آمریکا اعلام کرده است که این پیرزن صد و یکساله، پانزدهمین فردی است که تاکنون به عنوان شهروند آمریکایی در سنی فراتر از یکصد سالگی قسم یاد کرده است.

در سال ۱۹۰۹ و هنگامی که مادر خانم گارسیا به تگزاس مهاجرت کرد، مرز میان مکزیک و آمریکا باز بود و قوانین مهاجرت نظیر آنچه امروز میان دو کشور برقرار است، وجود نداشت.

ایلاریا مندوزا، مادر خانم گارسیا، که به تنهایی سرپرستی دختر نوزادش را بر عهده داشت، برای امرار معاش به شستن لباس مشغول شد و با به دست آوردن درآمدی ناچیز، تلاش کرد که زندگی آرامی برای دخترش در براونزویل تدارک ببیند.

در سال ۱۹۴۰، کنگره آمریکا قانونی به تصویب رساند که به موجب آن تمامی مهاجران مقیم ایالات متحده موظف شدند که برای ادامه اقامت خود در اداره های دولتی ثبت نام کنند.

بدین ترتیب خانم گارسیا در آوریل سال ۱۹۴۱ به همراه میلیون ها نفر دیگر از مهاجران مکزیکی، مدارک رسمی اقامت خود را از دولت آمریکا دریافت کرد و اجازه یافت که به طور قانونی میان مکزیک و آمریکا رفت و آمد کند.

اداره مهاجرت و شهروندی آمریکا در واکنش به درخواست تابعیت خانم گارسیا اعلام کرد: "اینکه فردی در سن ۱۰۱ سالگی درخواست کند که شهروند آمریکا شود، برای ما مایه افتخار است."