آغاز جشنواره فیلم “دیدار” در پایتخت تاجیکستان

Image caption در این جشنواره سینما هنرمندان حدود 12 کشور شرکت دارند

چهارمین جشنواره فیلم بین‌المللی “دیدار 2010” بعد از ظهر روز سه‌شنبه‌در کاخ زیب‌النسای شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان آغاز شد.

در این جشنواره سینماگران از ایران، افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی شرکت دارند.

صفر حقداد، یکی از برگزارکنندگان این جشنواره، به بی بی سی گفت که امسال در این جشنواره فیلم بیش از 60 فیلم به نمایش خواهد درآمد.

به گفته آقای حقداد، کارگردانهای سرشناس از ایران، از جمله مجید برزگر، و از افغانستان از جمله بصیر سنگین، برای نخستین بار فیلمهایشان را به این جشنواره آورده‌اند.

آقای حقداد می‌گوید که قرار بود جشنواره فیلم یا به گفته خود او، سینمابزم "دیدار" در شهر کابل دایر شود. ولی وی افزود: "دوستان کابلی ما به ما گفتند که به سبب نبود امنیت حالا نمی‌توانند که این جشنواره را در افغانستان برگزار کنند. اما قرار است که یکی از جشنواره‌ها در کابل دایر شود."

زُهرا حلیماوا، رئیس بنیاد سوروس، یکی از سازمانهایی که همواره از برگزاری این جشنواره در کنار دفتر همکاریهای سوئیس در تاجیکستان حمایت مالی می‌کند، تفاوت سینمابزم "دیدار-2010" با جشنواره‌های دیگر را در شرکت چهره‌های جدیدی از فیلمسازان در این سینمابزم خواند.

خانم حلیماوا می‌گوید: "سال روان همچنین مسئولان برگزارکننده این جشنواره در تاجیکستان سازمان غیردولتیی را با نام "سینمابزم دیدار" ثبت نام کردند. هم اکنون، ممکن است که "دیدار" دیگر به طور همیشگی در تاجیکستان و کشورهای دیگر منطقه برگزار شود."

Image caption در تالار نمایش سینمای زیب‌النسا افراد زیادی گردهم آمده بودند

در چهار روز جشنواره فیلم "دیدار" اعضای هیئت داوران حدود بیش 20 فیلم مستند و هنری را تماشا و ارزیابی خواهد کرد.

در سینمابزم “دیدار-2010” از 12 کشور جهان فیلمها به نمایش خواهند درآمد. و به گفته صفر حقداد، برخی از فیلمها را چند کشور در همکاری با هم ساخته‌اند.

در جشنواره "دیدار" همچنین حدود 35 مهمان از کشورهای مختلف جهان دعوت شده‌اند.

جشنواره "دیدار" معمولاً دو سال یک بار برگزار می‌شود. سومین جشنواره "دیدار" در تاجیکستان در پاییز سال 2008 برگزار شده بود. در این جشنواره حدود 15 فیلم سینماگران منطقه و جهان نمایش داده شد.

ولی به گفته هنرشناسان، در 17 سال اخیر در تاجیکستان هیچ فیلم حرفه ای که بتواند حد اقل با برخی از فیلمهای ساخته "تاجیک فیلم" در دوران شوروی برابر شود، تولید نشده است.

بعد از مراسم افتتاحی سینمابزم "دیدار-2010" فیلم "قیام روز"، ساخته شرکت تاجیکستانی "تالکو منجمنت"، پیشکش تماشاچیان و مهمانان جشنواره شد.