تلاش بریتانیا و روسیه برای بهبود روابط

هیگ و لاوروف
Image caption بریتانیا و روسیه از حدود چهار سال پیش رابطه دیپلماتیک سردی داشته اند

ویلیام هیگ، وزیر امورخارجه بریتانیا، به مسکو سفر کرده و با دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه دیدار و گفتگو کرده است.

برای نخستین بار است که آقای هیگ در مقام وزیر امور خارجه به روسیه می رود. دو طرف در این دیدار برای بهبود روابط دوجانبه تلاش می کنند.

ویلیام هیگ چهارشنبه (۱۳ اکتبر) در کنفرانس خبری مشترکش با آقای لاوروف گفت: "کشورهای ما در گذشته اختلاف های جدی داشته اند. ما باید بتوانیم بپذیریم که این اختلاف ها باقی مانده و افکار خود را بطور صبورانه از طریق گفتمان و دیپلماسی درباره آنها بکار بگیریم."

از اواخر ماه نوامبر سال ۲۰۰۶ میلادی که الکساندر لیتویننکو، مامور سابق "کا گ ب"، سازمان جاسوسی اتحاد جماهیر شوروی سابق، در لندن به قتل رسید، بریتانیا و روسیه روابط سردی داشته اند.

بریتانیا از دولت روسیه می خواهد که آندره لوگووی که وی را به دست داشتن در قتل آقای لیتویننکو متهم می داند، تحویل دهد.

روسیه این درخواست را رد کرده است.

با این همه، وزیر امور خارجه روسیه چهارشنبه تاکید کرد که پرونده الکساندر لیتویننکو نباید مانع گسترش روابط مسکو و لندن شود.

سرگئی لاوروف گفت: "ما اختلاف های باقی مانده را مانعی سر راه موضوع های دیگر نمی دانیم."

آقای لاوروف در دسامبر ۲۰۰۷ و در اوج تنش ها دولت وقت بریتانیا را به خرابکاری عمدی در روابط دو کشور متهم کرده بود.

اما ویلیام هیگ چهارشنبه در مسکو گفت که اختلافات جاری، دو کشور را از همکاری درباره مبارزه با باندهای تبهکار بین المللی یا مقابله با قاچاق مواد مخدر و جرائم مهاجرتی باز نمی دارد.