نوری مالکی در دمشق با بشار اسد دیدار کرد

Image caption نوری مالکی سال گذشته سوریه را به حمایت از شورشیان در عراق متهم کرده بود

نوری مالکی، نخست وزیر عراق، با سفر به دمشق با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، دیدار و مذاکره کرده است.

خبرگزاری دولتی سوریه گزارش می دهد که دیدار بشار اسد و نوری مالکی روز چهارشنبه (13 اکتبر) بلافاصله پس از ورود وی به دمشق آغاز شد.

آقای مالکی در حالی به دمشق رفته است که احزاب عراقی پس از گذشت ماهها از انتخابات پارلمانی این کشور، نتوانسته اند که درباره ترکیب دولت جدید به توافق دست پیدا کنند.

به گزارش خبرگزاری دولتی روسیه، طرفین روز چهارشنبه همکاری در حوزه های انرژی و نفتی و نیز گسترش روابط اقتصادی و استراتژیک را مورد بررسی قرار دادند.

نوری مالکی در اواخر سال 2009 میلادی به طور صریح سوریه را به حمایت از شورشیان در کشورش متهم کرده بود. سوریه این اتهام را رد می کند.

آقای مالکی دولت سوریه را متهم کرده بود که اجازه داده صدها عضو حزب بعث وارد عراق شوند و به بمبگذاری و خرابکاری دست بزنند.

سخنگوی آقای مالکی می گوید که سفر وی به دمشق در چهارچوب دیدار از چند کشور عرب و به دعوت این دولت ها انجام شده است.

ائتلاف ملی که بزرگ ترین جناح شیعه در پارلمان عراق است روز جمعه (1 اکتبر) پس از ماه ها مذاکره نوری مالکی را به عنوان نامزد پست نخست وزیری برگزید.

انتخابات پارلمانی عراق در ماه مارس سال 2010 برگزار شد، اما هیچ یک از دو حزب اصلی نتوانسته بودند تعداد کرسی های لازم برای تشکیل دولت را به دست آورند.

دراین انتخابات ائتلاف العراقیه به رهبری ایاد علاوی که متشکل از سنی های سکولار بود و ائتلاف ملی نوری مالکی، که جناح های شیعه را در یک جا گرد آورده بود، بیشترین آرا را به دست آوردند.

برخی از تحلیلگران می گویند در صورتی که آقای مالکی امتیازات زیادی به ائتلاف العراقیه ندهد، شرکت این ائتلاف در تشکیل دولت چندان محتمل به نظر نمی رسد.