تلاش جورج کلونی برای جلب توجه به مساله سودان

جورج کلونی
Image caption آقای کلونی سه شنبه شب در شورای روابط خارجی در واشنگتن سخن گفت

جورج کلونی هنرپیشه آمریکایی هر از گاهی روی صفحه تلویزیون های آمریکا ظاهر می شود تا درباره مساله ای صحبت کند که ربطی به سینما و فیلم هایش ندارد.

این برنده جایزه اسکار در سال های اخیر سعی کرده است با استفاده از شهرت خود باعث جلب توجه به جنگ داخلی سودان شود. او در سال 2008 فرستاده سازمان ملل در امور انساندوستانه برای ترغیب صلح شد.

او روز سه شنبه پس از تازه ترین سفر به سودان بار دیگر با این هشدار که احتمال وقوع جنگ خونین دیگری در آن کشور وجود دارد توجه رسانه ها را جلب کرد.

شبکه های خبری آمریکا مگر در مواقع بروز حوادث طبیعی بسیار مرگبار مثل زلزله هائیتی معمولا کمتر به مسائل خارجی می پردازند و مساله جنگ داخلی سودان نیز شاید به دلیل درازای آن هرگز در کانون توجه مردم این کشور نبوده است.

با این حال آقای کلونی با سفرها و فعالیت های خود تا حدودی موفق به تغییر این وضع شده است.

او سه شنبه پس از دیداری با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفت که جهان می تواند از دور دیگری از خشونت ها که ممکن است به دلیل همه پرسی استقلال جنوب آن کشور روی دهد، جلوگیری کند.

او گفت: "ما 90 روز برای این کار وقت داریم، ده سنت هم هزینه ندارد و جان هیچ کس یا هیچ سرباز آمریکایی به خطر نمی افتد."

نشانه های احتمال بروز خشونت در سودان اخیرا بار دیگر ظاهر شده است که شاید واضح ترین آنها هشدار رئیس جمهوری آن کشور باشد.

عمر البشیر سه روز پیش شورشیان سابق جنوب این کشور را متهم کرد که از اجرای موافقتنامه صلح سرباز می زنند و از احتمال بروز یک مناقشه خونین جدید بین شمال و جنوب سخن گفت.

مردم بخش جنوبی سودان در ماه ژانویه در یک همه پرسی شرکت خواهند کرد تا تصمیم بگیرند آیا باید از شمال جدا شوند یا نه.

این همه پرسی ریشه در موافقتنامه صلح سال 2005 دارد که به دو دهه مناقشه میان شمال و جنوب که در آن یک و نیم میلیون نفر کشته شدند پایان می داد. جنوب سودان هم اکنون دارای خودمختاری زیادی است.

گفته می شود که جنوبی ها تصور می کنند عمر البشیر و همکارانش در شمال هر چه در توان دارند برای متوقف کردن همه پرسی جنوب انجام می دهند.

و مساله تا حدود زیادی به نفت مربوط می شود، نکته ای که جورج کلونی هم در کنفرانس سه شنبه به آن اشاره کرد.

تحلیلگران می گویند که نفت خیر بودن منطقه مرزی بین شمال و جنوب، در صورت اعلام استقلال جنوب می تواند موجب بروز مناقشه تازه ای شود.

جورج کلونی سه شنبه هشدار داد که جهان باید تلاش دیپلماتیک شدیدی را از همین حالا شروع کند تا شانس جلوگیری از افتادن سودان به ورطه خشونت های تازه به دلیل همه پرسی را داشته باشد.

تحلیلگران و از جمله آقای کلونی می گویند که در همه پرسی 9 ژانویه به احتمال زیاد مردم به نفع جدایی از شمال رای خواهند داد.

او گفت: "مردم جنوب سودان برای چند نسل بردگی کشیده اند، به فروش گذاشته شده اند، مورد تجاوز قرار گرفته اند و سلاخی شده اند و در سال 2005 حق رای دادن برای آزادی را به دست آوردند."

"آنها معتقدند که روز 9 ژانویه حق این کار را خواهند داشت. به نظر می رسید به استقلال رای دهند و خیلی مصمم به نظر می رسیدند."

رئیس جمهوری سودان چند روز پیش هشدار داد چنانچه تا قبل از برگزاری همه پرسی اختلافات دو طرف حل نشود، ممکن است این کشور در مسیر یک جنگ تازه که از جنگ قبلی شدیدتر خواهد بود، قرار گیرد.

یک هیات سازمان ملل متحد می گوید برگزاری همه پرسی در تاریخ تعیین شده هنوز امکان پذیر است ولی می گوید که به دلیل تاخیرهایی که رخ داده برگزاری آن در تاریخ مقرر کار مشکلی خواهد بود.

مطالب مرتبط