هشدار پنتاگون در مورد حکم دادگاه درباره نظامیان همجنسگرا

رابرت گیتس
Image caption آقای گیتس نسبت به پیامدهای گسترده این حکم هشدار داد

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا هشدار داده است که حکم یک قاضی فدرال که خدمت افراد علنا همجنسگرا در ارتش را آزاد میکند می تواند 'پیامدهای گسترده ای' داشته باشد.

آقای گیتس یک روز پس از صدور این حکم دایر بر توقف سیاست "نپرس، نگو" گفت که ترجیح می دهد این مساله توسط کنگره حل شود، نه دادگاه ها.

براساس این سیاست، افراد همجنسگرا می توانند در ارتش خدمت کنند اما اگر تمایل جنسی خود را فاش کنند اخراج خواهند شد.

تلاش قانونگذاران آمریکایی در ماه گذشته برای لغو این قانون شکست خورد.

آقای گیتس گفت: "من قویا احساس می کنم که این اقدامی است که باید توسط کنگره صورت گیرد و گامی است که نیازمند مقدمه چینی دقیق است، و مقدار زیادی آموزش. این پیامدهای گسترده ای برای سربازان ما دارد."

ویرجینیا فیلیپس قاضی دادگاهی در ایالت کالیفرنیا روز سه شنبه با صدور حکمی، از ارتش آمریکا خواست تا اجرای این سیاست 17 ساله را تا آینده نامعلوم متوقف کند.

رابرت گیبز سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه از پاسخ دادن به این سوال که آیا دولت اوباما از حکم تازه دادگاه تجدید نظر خواهد خواست یا نه خودداری کرد.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا گفته است که خواهان پایان سیاست "نپرس، نگو" است. اما این بدان معنی نیست که این حکم به چالش گرفته نخواهد شد.

وزارت دادگستری آمریکا می تواند خواستار تجدید نظر در حکم یا عدم اجرای آن شود. رئیس جمهور آمریکا همواره تاکید کرده است که ترجیح می دهد تغییرات لازم در این سیاست از طرف کنگره اعمال شود.

سنای آمریکا پیشتر تلاش برای تغییر آن را مسدود کرده بود.

از آنجا که انتظار می رود حزب جمهوری خواه در انتخابات میان دوره ای ماه نوامبر کرسی های بیشتری در کنگره به دست آورد بعید به نظر می رسد که امکان تصویب آن بیشتر شود.

همزمان پنتاگون درحال انجام مطالعه ای برای بررسی نگرش خدمه ارتش نسبت به مساله کار کردن با همکاران همجنسگرا است.

پیش بینی می شود مطالعه به این نتیجه برسد که نگرش خدمه ارتش در سال های اخیر نسبت به همجنسگرایان ملایم تر شده است که منعکس کننده دیدگاه وسیع تر در سطح جامعه است.

با این حال بخش هایی از گزارش هست که مبهم خواهد بود و استدلال هر دو طرف این مجادله را تقویت خواهد کرد.

وزارت دادگستری آمریکا 60 روز برای درخواست تجدید نظر وقت دارد اما ممکن است از این کار خودداری کند.

باراک اوباما مکررا گفته است که ترجیح می دهد به منع خدمت نظامی برای افرادی که علنا همجنسگرا هستند پایان داده شود.

سخنگوی کاخ سفید نیز روز چهارشنبه تاکید کرد که دولت ترجیح می دهد این لغو ممنوعیت توسط کنگره انجام شود نه دادگاه ها.

مجلس نمایندگان کنگره مصوبه ای را برای لغو سیاست "نپرس، نگو" گذرانده است اما این لایحه ماه گذشته به دلیل مخالفت شدید جمهوری خواهان در سنا به مانع برخورد کرد.

اخطار به همجنسگرایان

همزمان پنتاگون سرگرم انجام مطالعه ای درباره چگونگی امکان جذب همجنسگراها در ارتش آمریکاست و قرار است روز اول دسامبر نتایج مطالعه را منتشر کند.

مقام های پنتاگون گفته اند که دادن اجازه خدمت به افراد علنا همجنسگرا، تغییرات جدی در سیاست های مربوط به آنها از مسکن و بیمه گرفته تا پروتکل رفتاری در رویدادهای جمعی را لازم خواهد آورد.

یک سازمان برجسته امور حقوقی به خدمه همجنسگرای ارتش توصیه کرده است تا زمان به نتیجه رسیدن مجادله حقوقی در این زمینه، از فاش کردن همجنسگرا بودن خود خودداری کنند.

ارون تکس مدیر حقوقی "شبکه دفاع حقوقی خدمه ارتش" گفت: "اعضای ارتش باید با توجه به ایمنی خود عمل کنند و در این مقطع هویت جنسی خود را فاش نکنند."

براساس قانون "نپرس، نگو" که در سال 1993 به اجرا گذاشته شد، افراد همجنسگرا می توانند در ارتش آمریکا خدمت کنند اما نمی توانند تمایلات جنسی خود را فاش کنند.

ارتش حق تفحص درباره تمایلات جنسی خدمه را ندارد اما اگر معلوم شود کسی همجنسگراست حق اخراج او را خواهد داشت.

تا پیش از آن ورود همجنسگرایان به نیروهای مسلح زیر نظر پنتاگون غیرقانونی بود.

ویرجینیا فیلیپس، قاضی دادگاه فدرال، در ماه سپتامبر امسال با صدور حکمی سیاست "نپرس، نگو" را ناقض قانون اساسی اعلام کرده بود.

او روز سه شنبه (۱۲ اوت) درخواست وکلای دولت برای خودداری از اجرای فوری لغو "نپرس، نگو" را رد کرد و پنتاگون را به توقف هرچه سریع تر آن موظف کرد.

هواداران این ممنوعیت می گویند که خدمت علنی همجنسگرایان در ارتش می تواند باعث افت روحیه سربازان و تداخل در میزان آمادگی نظامی شود.