وزرای ناتو تغییر استراتژی را مد نظر قرار می دهند

Image caption آقای راسموسن گفت: 'ماموریت ناتو باید همچون خطرات مدرن، امروزی و مدرن باشد.'

وزرای دفاع و امور خارجه ناتو، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، روز پنجشنبه (14 اکتبر)، در بروکسل ملاقات کرده اند تا تغییرات دراز مدت در اهداف و استراتژی این ائتلاف بین المللی را بررسی کنند.

آنرس فو راسموسن، دبیرکل ناتو، گفت این وزیران گفتگوهای خود را بر خطرات جدید مانند موشک های بالستیک و جنگ های سایبری متمرکز خواهند کرد.

انتظار می رود کاهش تسلیحات هسته ای نیز از جمله مسائلی باشد که در گردهمایی بروکسل به آن پرداخته شود.

آخرین باری که این ائتلاف استراتژی خود را در این ابعاد، تحت بررسی قرار داد در سال 1999 بود یعنی دو سال قبل از آن که حملات یازده سپتامبر به نیویورک و واشنگتن انجام بگیرد.

نیک چایلدز، گزارشگر بی بی سی در امور دفاعی و امنیتی می گوید میان اعضای اروپایی ناتو که خواهان متمرکز شدن تدابیر دفاعی نزدیک تر به کشورهای خود هستند و اعضای دیگر این سازمان مانند آمریکا که خواهان آن هستند که نگاه ائتلاف به افق های بزرگتر باشد اختلاف نظر وجود دارد.

دبیرکل ناتو در آغاز نشست بروکسل گفت این ائتلاف باید روش دفاعی اعضای خود را مدرنیزه کند.

به گفته گزارشگر بی بی سی برگزاری این نشست به طور مشترک میان وزرای دفاع و امور خارجه عضو ناتو حرکتی بسیار غریب است،

تصمیم گیری و توافق بر سر استراتژی جدید، ماه آینده انجام خواهد گرفت.

گزارشگر بی بی سی در گزارشی از مقر ناتو در بروکسل، می گوید نشست جاری تنها فرصت اعضای ناتو است که می توانند پیش از برگزاری اجلاس رهبران ناتو در ماه آینده، وظایف جدید این سازمان را در آن بررسی کنند.

در حالی که ناتو عمیقا در افغانستان درگیر است این اتفاق نظر وجود دارد که لازم است این سازمان برای حفظ اهمیت و نقش خود اصلاح شود.

ائتلاف ناتو از سال های جنگ سرد کاملا تغییر شکل داده است و اکنون 28 عضو دارد که شمار زیادی از آنها اعضای سابق پیمان ورشو هستند که سابق بر این دشمن ناتو محسوب می شدند.

آقای راسموسن گفت: "ماموریت اصلی ناتو برای حفاظت از نهصد میلیون شهروند کشورهای عضو در مقابل حملات، هرگز نباید تغییر کند اما این دفاع باید همچون خطرات مدرن، امروزی و مدرن باشد."

دبیرکل ناتو گفت این سازمان باید با کشورهای مختلف در سراسر جهان که مایل به همکاری با این ائتلاف هستند، ارتباط برقرار کند.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، پیش از برگزاری نشست بروکسل در مورد کاهش بودجه نظامی کشورهای عضو ناتو، البته عمدتا در منطقه اروپا، هشدار داد و گفت این رویه به بار مسئولیت های دفاعی و امنیتی آمریکا اضافه می کند.

مطالب مرتبط