اظهارنظر ژاپن در مورد وضعیت برنده چینی جایزه صلح نوبل

Image caption لیو شیائوبو ناراضی سیاسی در حال حاضر دوران محکومیتش را در زندان می گذراند

نائوتو کان، نخست وزیر ژاپن گفت که پسندیده است حکومت چین، لیوشیابائو، فعال سیاسی و برنده جایزه صلح نوبل را که در حال حاضر در این کشور زندانی است، آزاد کند.

اما نخست وزیر ژاپن هیچ درخواست رسمی برای آزادی آقای لیو به دولت چین ارائه نکرد.

آقای کان ضمن استقبال از اهدای جایزه صلح نوبل به آقای لیو، این اقدام را کمک به اصلاحات سیاسی در چین نامید.

نخست وزیر ژاپن در پاسخ به سوالات نمایندگان مخالف در مجلس علیا گفت: "رعایت حقوق بشر باید در تمامی جهان مورد نظر قرار بگیرد و به اعتقاد من بسیار مهم است که رعایت حقوق بشر و آزادی های فردی توسط دولت چین تضمین شود."

اظهارات نخست وزیر ژاپن، در حالی بیان می شود که اخیرا روابط دو کشور بر سر دستگیری ناخدای یک کشتی ماهیگیری چینی و خدمه آن توسط ژاپن تیره شده بود. به گفته دولت ژاپن ناخدای این کشتی در آب های مورد مناقشه دو کشور عمدا کشتی خود را به دو قایق گارد ساحلی ژاپن زده بود.

در همین حال حامیان دولت چین، اهدای جایزه صلح نوبل به یک ناراضی چینی را "تبانی غرب برای تحمیل ارزش هایش" به این کشور عنوان کرده اند.

به گفته تحلیل گران، سخنان نخست وزیر ژاپن درباره برنده جایزه صلح نوبل احتمالا باعث برانگیخته شدن خشم مقامات پکن خواهد شد.

اهدای جایزه صلح نوبل به آقای لیو با واکنش تندی از سوی چین روبرو شد. دولت چین لیوشیائوبو را جنایتکار خواند و اعلام کرد که اهدای این جایزه به وی نقض اصول و موازین این جایزه است.

دولت چین همچنین مجموعه ملاقات های از پیش برنامه ریزی شده با مقامات نروژ را لغو کرد.

آقای لیو در حال گذراندن یک دوره طولانی محکومیت زندان در چین است.

وی در دسامبر سال گذشته، به اتهام تلاش برای براندازی دولت به یازده سال زندان محکوم شد.

مطالب مرتبط