به روز شده:  12:20 گرينويچ - پنج شنبه 14 اکتبر 2010 - 22 مهر 1389

نحوه صعود معدنچیان به سطح زمین

س از بیش از دو ماه، ۳۳ معدنچی که در ۷۰۰ متری عمق زمین گیر افتاده بودند در محفظه ای که به طور خاص برای این کار طراحی شده بود،‌ نجات یافته اند.

صعود "ققنوس"

محفظه نجات که نام ققنوس (فونیکس) به آن داده اند،‌ معدنچیان را تا سطح زمین یعنی تا ارتفاع ۶۲۲ متری حمل کرد. این انتقال از میان بافت سخت زمین صورت گرفت. بزرگی محفظه تنها کمی بیش از عرض شانه های یک فرد بود. با این عملیات شرایط نامساعدی که معدنچیان دو ماه با آن دست و پنچه نرم می کردند،‌ پایان گرفت.

برای عملیات نجات به معدنچیان لباس های سبک ضدآب داده شده بود. آنها همچنین مانیتور ضربان قلب همراه داشتند که علائم حیاتی شان را همچنان که به سطح زمین نزدیک می شدند،‌ اندازه می گرفت.

این مردان ماسک اکسیژن، گوشی و میکروفون هم داشتند که با آن می توانستند با کارشناسانی که روی زمین بودند،‌ در ارتباطی دائم قرار گیرند. نوارهای کشی دور ساق پای آنان سبب می شد که از مشکلات احتمالی در گردش خونشان هنگام صعود،‌ پیشگیری شود.

پزشکان در باره چشمان معدنچیان که دو ماه به دور از نور خورشید بود،‌ نگران بودند،‌ به همین دلیل به آنان عینک آفتابی تیره رنگ هم داده شده بود.

در صورتی که محفظه نجات به هر دلیلی متوقف می شد، فردی که درون آن بود می توانست با آزاد کردن چند گیره، با قسمت پایینی به زیر برگردد.

سرانجام انتقال محفظه از بالا به پایین و برعکس، بدون هیچ سانحه ای پایان یافت و هر بار که محفظه به پایین فرستاده می شد،‌ سرعت انتقال هم بیشتر می شد.

بالا کشیدن نخستین معدنچی حدود ۲۰ دقیقه طول کشید ولی نفرات آخر ظرف ده دقیقه به سطح زمین رسیدند.

ویدیو:‌ معدنچیان شیلی؛ در دو ما چه گذشت

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.