گروه "دوستان پاکستان" در بروکسل گرد آمدند

Image caption ریچارد هولبروک (راست) و کامرون مانتر، سفیر جدید آمریکا در پاکستان، در جلسه دوستان یک پاکستان دموکراتیک

طرح های پاکستان برای اصلاح اقتصادی و تلاش های این کشور برای بازسازی مناطقی که در جریان سیل اخیر تخریب شد، موضوع کنفرانسی بین المللی در بروکسل است.

گروهی متشکل از ۲۶ کشور و موسسه بین المللی موسوم به "دوستان یک پاکستان دموکراتیک"، روز جمعه (۱۵ اکتبر)، در بروکسل، مقر اتحادیه اروپا تشکیل جلسه دادند تا طرح های پاکستان برای اصلاح اقتصادی این کشور را بررسی کند.

هدف از برگزاری این گردهمایی جمع آوری کمک مالی برای پاکستان نیست اما به احتمال قریب به یقین این موضوع و نحوه استفاده از کمک های مالی که به سیل زدگان پاکستان شده است، در صدر دستور کار جلسه کنونی این گروه قرار دارد.

جانتی بلوم، گزارشگر بی بی سی در گزارشی از محل برگزاری این کنفرانس می گوید انتظار می رود "دوستان یک پاکستان دموکراتیک"، از دولت پاکستان به شدت انتقاد کند.

پاکستان در ماه های اخیر میلیون ها دلار از سازمان های خیریه، اتحادیه اروپا، آمریکا و دیگر کشورها دریافت کرده است اما گزارشگر بی بی سی معتقد است شکیبایی و سخاوت کشورهای اهدا کننده ممکن است رو به اتمام باشد.

روز پنجشنبه (۱۴ اکتبر)، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا از شهروندان ثروتمند پاکستان انتقاد کرد و گفت به اندازه کافی برای کمک به هموطنانشان اقدام نکرده اند.

وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به این که جامعه بین المللی فقط تا حدی می تواند به سیل زدگان کمک کند، از دولت پاکستان خواست که اقدامی فوری و موثر برای استفاده از منابع این کشور برای بازسازی مدارس، مراکز بهداشتی، پل ها و هزاران کیلومتر جاده انجام دهند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای کمک به بازسازی مناطق آسیب دیده از سیل، وعده کمک ۴۵۰ میلیون دلاری به پاکستان داده اند.

آمریکا تاکنون ۳۸۸ میلیون دلار کمک نقدی و معادل ۷۵ میلیون دلار کمک تدارکاتی برای پاکستان فراهم کرده است.

در اثر سیل اخیر در پاکستان که طی هشتاد سال اخیر بی سابقه بود، شمار زیادی کشته شدند و زندگی میلیون ها نفر تحت تاثیر قرار گرفت.

ایران در نشست دوستان پاکستان در بروکسل

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، به منظور شرکت در نشست "دوستان یک پاکستان دموکراتیک" به بروکسل سفر کرده است.

علاوه بر ایران، مقامات و نمایندگان آمریکا، آلمان، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، امارات، چین، عربستان، مصر، ترکیه، استرالیا، کره جنوبی و چند کشور دیگر همراه با نمایندگان بانک جهانی، بانک توسعه آسیا و بانک توسعه اسلامی در نشست بروکسل شرکت دارند.

هدف از تشکیل گروه دوستان یک پاکستان دموکراتیک، ارائه تسهیلاتی به پاکستان برای پیشرفت و تحکیم نظام دموکراتیک و همچنین، فراهم آوردن زمینه رشد اقتصادی آن کشور است.