ناامیدی آمریکا از تصمیم اسرائیل برای گسترش شهرک‌های یهودی‌نشین

فعالیت های ساختمانی اسرائیل در بخش اشغالی بیت المقدس
Image caption بسیاری از کشورها از فعالیت های ساختمانی اسرائیل در بخش اشغالی بیت المقدس انتقاد کرده و خواهان توقف آن شده اند

دولت آمریکا از تصمیم اسرائیل در ساخت واحدهای مسکونی جدید در بیت المقدس شرقی اشغالی ابراز ناامیدی کرده است.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است اقدام اسرائیل مغایر تلاش های آمریکا برای از سرگیری مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطینیان است.

اسرائیل روز جمعه (پانزده اکتبر) ساخت نزدیک به دویست و چهل خانه برای شهرک نشینان یهودی را به مزایده گذاشت.

مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی این اقدام اسرائیل را محکوم کرده و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل را متهم کرده اند که شهرک های یهودی نشین را به صلح ترجیح داده است.

وزارت مسکن اسرائیل ساخت خانه های جدید در دو شهرک یهودی نشین را به مزایده گذاشته است. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل این مزایده را تائید کرده است.

این اقدام اسرائیل به گمان برخی تحلیلگران می تواند منجر به فروپاشی روند مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطینیان شود، که به تازگی با تلاش های باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا آغاز شده بود.

فلسطینیان تهدید کرده اند در صورتی که تعلیق فعالیت های ساختمانی اسرائیل در اراضی اشغالی ادامه نیابد، آنها از روند مذاکرات خارج خواهند شد.

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینی به خبرگزاری فرانسه گفته است این حرکت اسرائیل نشان می دهد که این کشور درصدد "از بین بردن" فرصت ها برای احیای مذاکرات صلح است.

اسرائیل پیش از این اعلام کرده بود حاضر است در صورتی که فلسطینیان این کشور را به عنوان کشوری یهودی به رسمیت بشناسند، تعلیق ساخت شهرک های یهودی نشین در کرانه غربی رود اردن را برای یک دوره کوتاه مدت دیگر تمدید کند.

بسیاری از کشورها از فعالیت های ساختمانی اسرائیل در بخش اشغالی بیت المقدس انتقاد کرده و خواهان توقف آن شده اند.

بخش شرقی بیت المقدس در جریان جنگ اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷ به اشغال اسرائیل در آمد.

دولت اسرائيل در سال ۱۹۸۱ بيت المقدس شرقی را به خاک خود ضمیمه ساخت، اما جامعه جهانی این امر را به رسمیت نشناخته است.

فلسطینی ها خواهان آن هستند که کشور فلسطینی با پایتختی بیت المقدس شرقی شکل بگیرد اما اسرائیل می گوید بیت المقدس واحد، پایتخت ابدی این کشور است.

مطالب مرتبط