سیل زدگان پاکستان با خطر قحطی رو به رو هستند

سیلزدگان پاکستان
Image caption سوء تغدیه در پاکستان به میزان ۱۴ درصد افزایش یافته است

صلیب سرخ بین الملل و هلال احمر هشدار داده اند چنانچه به میلیون ها قربانی سیل در پاکستان کمک بیشتری نشود، آنها با کمبود مواد غذایی درفصل زمستان روبرو خواهند شد.

دیوید پپیات، مسئول بریتانیایی صلیب سرخ گفته است هنوز شرایط اضطراری در پاکستان ادامه دارد.

احتمال می رود که با آمدن فصل زمستان وضعیت در این کشور بدتر شود.

به گفته این دو سازمان، سوء تغدیه به میزان ۱۴ درصد افزایش یافته و در این میان، کودکان بیش از همه تحت تاثیر شرایط فعلی قرار گرفته اند.

بسیاری از مردم با توجه به از بین رفتن محصولات کشاورزی، به شدت نیازمند کمک های غذایی هستند.

به گفته کارشناسان، حتی اگر سیل به زمین های کشاورزی خسارتی وارد نمی کرد، باز هم این زمین ها شرایط مناسبی برای کاشت محصولات زمستانی نداشتند.

زیر آب رفتن زمین های زراعتی و روستاها، که عمده محصولات زراعتی پاکستان از آنها به دست می آید، باعث شده است تا نرخ مواد خوراکی، به ویژه سبزیجات تازه، در شهرها افزایش یابد.

سیل پاکستان بر زندگی و معیشت حدود بیست میلیون نفر تاثیر گذاشته است. شمار زیادی از مردم این کشور هم بر اثر سیل، جان خود را از دست دادند.

سازمان های خیریه بین المللی با هشدار نسبت به وضعیت سیل زدگان، خواهان توجه جامعه جهانی به این مساله شده اند.

سازمان ملل نیز پیش از این هشدار داده بود که تعداد زیادی از حدود سه میلیون کودک سیل زده در پاکستان در معرض بیماری های خطرناک هستند.

سازمان ملل متحد در گزارش اخیرش گفته است هنوز هم در برخی نواحی ایالت سند در جنوب پاکستان مردم در محاصره آب قرار دارند.

تنها در ایالت سند ، نزدیک به یک و نیم میلیون نفر در پناهگاهها و اردو گاههای زندگی می کنند. نزدیک به چهار صد هزار نفر از ساکنان ایالت بلوچستان که در همسایگی سند قرار دارد هم هنوز نتوانسته اند به خانه هایشان برگردند.

در همین حال، در ایالت پنجاب هم، به زیرآب رفتن بسیاری از زمین های کشاورزی باعث شده که کشاورزان به خانه هایشان بازنگردند.

سازمان ملل متحد پیش بینی کرده که ساکنان مناطق کوهستانی خیبرپختونخوا( ایالت مرزی شمال غربی) به دلیل از بین رفتن جاده ها با زمستان سختی روبرو شوند.

گفته می شود با توجه به تخریب جاده ها در این مناطق احتمالا حمل مقادیر زیادی مواد غذایی مورد نیاز مردم ساکن در این نواحی ممکن نخواهد بود.

بانک جهانی تاثیر سیل اخیر بر وضعیت اقتصادی پاکستان را فاجعه آمیز خوانده و گفته است این سیل سبب شده که معادل یک میلیارد دلار به محصولات کشاورزی این کشور خسارت وارد شود.

مطالب مرتبط