جایزه اصلی جشنواره فیلم "دیدار" در دوشنبه به سینماگران قرقیز رسید

کامران شیردل
Image caption آقای شیردل جایزه اول جشنواره را به سینماگران قرقیز سپرد

جایزه اصلی جشنواره فیلم بین‌المللی “دیدار-2010” در تاجیکستان به سینیماگران قرقیز اعطا شد.

جایزه بهترین کارگردان در جشنواره را مجید برزگر، فیلم ساز ایرانی، به خود اختصاص داد. و در بخش فیلمهای کوتاه بصیر سنگی، کارگردان سینمای افغانستان، پیروز‌ شد.

آلبوم عکس را اینجا ببینید

جایزه اول

شام روز شنبه 16 اکتبر گردانندگان محفل سپردن جوایز در کاخ زیب النسای شهر دوشنبه از کامران شیردل، کارگردان ایرانی و رئیس هیئت داوران جشنواره، دعوت کردند، تا روی صحنه آید و فیلم برنده جایزة اول جشوناره “دیدار-2010” را اعلام کند.

و آقای شیردل سینماگران قرقیز را پیروز‌ این جشنواره اعلام کرد.

Image caption خانم تالاموشوا می‌گوید که حتماً جایزه را به آکتان آریم کوبات خواهد رساند

فیلم “سویت- اکه‌” از کارگردان آکتان آریم کوبات که برنده جایزه اصلی شد، از سرنوشت یک استای برق در دیهه دوردستی حکایت می‌کند که همدیهگانش او را برای فعالیتهای خوبش مهربانانه "سویت-اکه‌" (چراغ-آقا) می‌نامند.

مشکلات دسترسی به برق در کشورهای آسیای میانه‌، بویژه در تاجیکستان و قرقیزستان که کشورهای کوهستانی هستند، از مشکلات داغی محسوب می‌شود.

بازتاب این مشکلات و این که روشنایی برای ساکنان یک دیهه دوردست چه قدر ارزش دارد، در محور داستان این فیلم قرقیزی قرار دارد.

هرچند خود آکتان آریم کوبات در جشنواره شرکت نداشت، ولی جایزه را از جانب وی گلبره تالاموشوا، نماینده سینماگران از قرقیزستان، گرفت و به جای کارگردان سخنرانی کوتاهی نیز انجام داد.

جایزه فیلم کوتاه

در بخش بهترین فیلم کوتاه جایزه جشنواره برای فیلم "راه بی‌بازگشت" از افغانستان به جوانترین کارگردان این جشواره بصیر سنگی سپرده شد.

Image caption آقای سنگی گفت که برای پیروز‌ی‌اش از پدرش سپاسگزار است

علی‌ همرایف، کارگردان مشهور سینمای ازبک در دوران شوروی، هنگامی که جایزه را به آقای سنگی اعطا می‌کرد، گفت که این جایزه به خاطر بازتاب مسائل افراط گرايی مذهبی و عواقب ناگوار آن به بصیر سپرده شده است.

سوژه این فیلم از آن حکایت می‌کند که چه طور جوانان سفیدپوست ماهرانه و به آسانی جوانان فقیر سیاه پوست را برای انجام عملیات تروریستی آماده می‌کنند.

جایزه بهترین کارگردان

داوران این جشنواره فیلم "فصل بارانهای موسمی" از کارگردان ایرانی مجید برزگر را به جایزه بهترین کارگردان سزاوار دانستند.

فیلم مجید برزگر از زندگی نوجوانی حکایت می‌کند که با جامعه و پیوندانش درگیر است.

Image caption آقای برزگر به هیئت داوران و تیمی که در تهیه فیلمش سهم داشتند، تشکر گفت

سینا، یک نوجوان 16 ساله، بعد از آن که والدانش از همدیگر جدا می‌شوند، با زندگی و روزگار دیگری روبرو می‌شود و در میان دو نفر از پیوندانش سرگردان می‌شود.

جشنواره سوم "دیدار" سال 2008 در دوشنبه برگزار شده بود و جایزه اصلی آن به فیلم "سیبی از بهشت"، ساخته کارگردان افغان همایون مروت و فیلم "راه به ناکجا" ساخته کارگردان قرقیز مینتمیر بیکنظر اعطا شده بود.

جشنواره “دیدار” اولین بار در سال 2004 به عنوان سینمابزم کشورهای فارسی‌زبان دایر شد و در آن زمان سه کشور اصلی شرکت‌کننده در آن ایران، افغانستان و تاجیکستان بودند و سینماگران کشورهای دیگر منطقه در این جشنواره به عنوان مهمان شرکت داشتند.

در جشنواره‌های بعدی سینماگران از کشورهای آسیای میانه‌ و روسیه نیز به آنها پیوستند و امسال در این جشنواره نمایندگان 12 کشور حضور داشتند.

در مراسم سپردن جوایز سینمابزم “دیدار-2010” مسئولان گفتند که از فردا آمادگی برای برگزاری جشنواره پنجم "دیدار" آغاز خواهد شد.