مداخله دیوید کامرون در مسئله کاهش بودجه دفاعی بریتانیا

سرباز بریتانیایی در عراق
Image caption بریتانیا در سال های اخیر بعد از آمریکا بیشترین سهم را در ماموریت های ناتو در کشورهای خارجی برعهده داشته است

با مداخله شخصی دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در بحث های مربوط به میزان کاهش بودجه دفاعی این کشور، بودجه وزارت دفاع نهایی شده است.

بنابر گزارش ها، آقای کامرون تاکید کرده که نیروهای مسلح بریتانیا برای انجام وظایفشان باید پول کافی داشته باشند.

بی بی سی دریافته که میزان کاهش بودجه دفاعی بریتانیا کمتر از ده درصدی خواهد بود که وزارت دارایی تقاضا داشت.

به گفته کارولاین وایات، خبرنگار بی بی سی در امور دفاعی، وزارت دفاع انتظار داشت یک کاهش هفت درصدی بودجه برایش در نظر گرفته شود اما وزارت دارایی آن را به ده درصد افزایش داد و اکنون به نظر می رسد با دخالت آقای کامرون، رقم نهایی زیر ده درصد باشد.

خبرنگار بی بی سی می گوید طرح های مربوط به ساخت دو ناو هواپیمابر جدید به قوت خود باقی خواهد بود اما نیروی دریایی میزان قابل توجهی از ناوگان سطح آب خود را از دست خواهد داد، نیروی هوایی تعدادی از پایگاه هایش را تعطیل می کند و نیروی زمینی نیز طی پنج سال آینده حدود هفت هزار تن از پرسنل خود را برکنار خواهد کرد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه (پانزدهم اکتبر، بیست و سوم مهر) از کاهش بودجه دفاعی بریتانیا ابراز نگرانی کرده بود.

خانم کلینتون گفته بود طرح بریتانیا برای کاهش بودجه دفاعی ممکن است بر توانایی آمریکا برای تامین تقاضاهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، تاثیر بگذارد.

بریتانیا در سال های اخیر بعد از آمریکا بیشترین سهم را در ماموریت های ناتو در کشورهای خارجی برعهده داشته است.

اما در پی اظهارات خانم کلینتون، ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، از طرح کاهش بودجه دفاعی کشورش دفاع کرد.

آقای هیگ گفت دولت بریتانیا باید کسری بودجه نظامی خود را که در چند سال آینده تقریبا به شصت میلیارد دلار خواهد رسید، حل کند.

وزیر امور خارجه بریتانیا تاکید کرد که کشورش علیرغم کاهش بودجه نظامی، همچنان یک قدرت نظامی بزرگی باقی خواهد ماند.

بودجه دولت ائتلافی بریتانیا در حوزه های مختلف، هفته آینده اعلام خواهد شد.

مطالب مرتبط