به روز شده:  20:59 گرينويچ - شنبه 16 اکتبر 2010 - 24 مهر 1389

اروپا

مرکل: جامعه چند فرهنگی در آلمان شکست خورد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان می گوید تلاش برای بنای جامعه چندفرهنگی که در آن مردم به خوشی در کنار هم زندگی کنند، "کاملا شکست خورده است."

اظهارات خانم مرکل در حالی مطرح می شود که ضدیت با مهاجران خارجی در آلمان طرفداران زیادی پیدا کرده و حتی برخی سیاستمداران احزاب اصلی این کشور را نیز در برگرفته است.

بر اساس یک نظرسنجی انجام شده بیش از 30 درصد از مردم آلمان معتقدند که این کشور "بدست خارجی ها افتاده است."

خانم مرکل در سخنرانی خود تحت عنوان "چندفرهنگی" که در پوتسدام و برای اعضای جوان حزبش، اتحاد دمکرات مسیحی، ایراد شد گفت در دهه 60 آلمان از کارگران خارجی خواست به این کشور بیایند اما اکنون آنها در این کشور زندگی می کنند.

هیچ گروه مهاجری به اندازه مسلمانان مدعی دریافت کمک های رفاهی دولتی نیست و در جرم و جنایت دست ندارد.

یک مقام آلمانی

وی افزود برای مدتها همه خود را فریب می دادند که کارگران خارجی در آلمان نخواهند ماند، اما واقعیت چنین نبود.

صدراعظم آلمان گفت: "و البته این رویکرد (ساخت یک جامعه) چند فرهنگی و زندگی در کنار یکدیگر و لذت بردن از یکدیگر ... شکست خورده است، کاملا شکست خورده است."

خانم مرکل مشخصا به اظهارات اخیر کریستین وولف رئیس جمهور آلمان اشاره کرد که گفته بود اسلام همانند مسیحیت و یهودیت "بخشی از آلمان" است.

وی ضمن تایید این موضوع گفت اما مهاجرانی که در آلمان زندگی می کنند باید گام های بیشتری برای یکپارچگی با محیط بردارند و به سرعت زبان آلمانی بیاموزند.

میلیونها مهاجر عرب و ترک در آلمان زندگی می کنند و از سطح زندگی نسبتا پایینی برخوردارند.

هفته پیش صدر اعظم آلمان و رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در ملاقات خود متعهد شدند اقدامات بیشتری برای تقویت وضع 2 و میلیون 500 هزار مهاجر ترک در آلمان انجام دهند.

در اوت گذشته تیلو سرازین یکی از مقام های آلمانی گفت: "هیچ گروه مهاجری به اندازه مسلمانان مدعی دریافت کمک های رفاهی دولتی نیست و در جرم و جنایت دست ندارد."

احساسات ضدمهاجران در حالی افزایش می یابد که نگرانی زیادی در آلمان درباره بیکاری و وضع اقتصادی این کشور وجود دارد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.