نخست وزیر عراق وارد تهران شد

رحیمی و مالکی
Image caption مالکی در ادامه سفر به کشورهای منطقه با استقبال رحیمی وارد تهران شد

نخست وزیر عراق برای ملاقات با مقامات ایرانی وارد تهران شد.

روز دوشنبه، 26 مهر (18 اکتبر)، نوری مالکی، نخست وزیر عراق، با استقبال محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری ایران، وارد تهران شد و قرار است در طول این سفر با مقامات ارشد جمهوری اسلامی ملاقات و گفتگو کند.

سفر یک روزه نخست وزیر عراق بخشی از دیدارهای او از کشورهای منطقه است.

نوری مالکی قبل از سفر به تهران به سوریه و اردن نیز سفر کرده و قرار است از تهران عازم ترکیه و چند کشور منطقه خلیج فارس شود و سپس از مصر هم دیدن کند.

روز جمعه، وزیر کشور عراق برای آماده کردن مقدمات سفر و تدوین دستور کار دیدارهای نخست وزیر آن کشور به تهران سفر کرده بود.

خبرگزاری مهر به نقل از سفیر ایران در عراق اعلام کرد که سفر نخست وزیر عراق به تهران در چارچوب دیدارها و ملاقات های دوره ای صورت می گیرد.

سفر مالکی به کشورهای منطقه بیش از هفت ماه پس از انتخابات پارلمانی عراق صورت می گیرد در حالیکه هنوز نمایندگان پارلمان بر سر تشکیل دولت جدید به توافق نرسیده اند.

در انتخابات پارلمانی عراق که در ماه مارس برگزار شد، هیچ یک از احزاب و ائتلاف های حزبی موفق به کسب اکثریت کرسی های مجلس ملی نشدند و مذاکرات احزاب و جناح های مختلف برای تشکیل دولت جدید ظاهرا هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است.

در این انتخابات، ائتلاف العراقیه، به رهبری ایاد علاوی، نخست وزیر سابق، توانست بیشترین کرسی ها را به دست آورد اما موفق به کسب یکصد و شصت و سه کرسی لازم برای تشکیل دولت جدید نشد.

ائتلاف دولت قانون، به رهبری نخست وزیر، با فاصله اندکی در رده دوم قرار گرفت و آقایان علاوی و مالکی در ماه های گذشته در تلاش بوده اند با کسب حمایت احزاب و گروه های دیگر، به اکثریت پارلمانی لازم برای تشکیل دولت دست یابند.

ائتلاف العراقیه یک جناح سکولار با عضویت گروه ها و شخصیت های سنی محسوب می شود و ائتلاف دولت قانون عمدتا از احزاب و گروه های شیعه تشکیل شده است.

رادیو و تلویزیون دولتی ایران در گزارشی در روز دوشنبه خبر داد که هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا هم امروز برای یک دیدار دو روزه وارد تهران می شود.

این نهمین سفر هوگو چاوز به ایران در طول مدت ریاست جمهوری اوست.

رئیس جمهوری ونزوئلا پیش از عزیمت به تهران از روسیه، بلاروس و اوکراین هم دیدن کرده است.

مطالب مرتبط