وزیر حارجه تاجیکستان: قضیه رشت را با نیروی خود حل می کنیم

Image caption آقای ظریفی گفت که تاجیکستان در حلّ قضیه وادی رشت به کمکهای خارجی نیاز ندارد

دولت تاجیکستان پیشنهادات کشورهای خارجی مبنی بر ارائه کمک در حل مشکل امنیتی در وادی رشت در شرق این کشور را رد کرده است.

این مطلب را همراخان ظریفی، وزیر خارجه تاجیکستان، روز دوشنبه 18 اکتبر در یک نشست خبری در شهر دوشنبه بیان داشت. وی گفت که روسیه، قزاقستان و ترکمنستان رسما آمادگی خود را برای مساعدت در عادی سازی اوضاع امنیتی در شرق تاجیکستان ابراز کرده‌اند.

اما آفای ظریفی در مورد این که این کشورها چه نوع کمکی را پیشنهاد کرده اند توضیحاتی ارائه نداد.

به گفته آقای ظریفی در این منطقه گروه کوچک تروریستها فعالیت می‌کند و ارتش تاجیکستان امکان و توانای نابودسازی آنها را دارد.

همزمان، وزیر خارجه تاجیکستان خبرها مبنی بر دست داشتن نهادهای اطلاعاتی کشورهای خارجی در حوادث وادی رشت و انفجار در شهر خجند در شمال این کشور را بی‌پایه خواند.

وی گفت که شرکت چند تن از اتباع افغانستان، پاکستان و روسیه در این حوادث به هیچ وجه معنی مداخله این ممالک در امور داخله تاجیکستان را ندارد.

در همین حال، وزارت خارجه تاجیکستان از تشنج اوضاع در مناطق شمال افغانستان ابراز نگرانی کرد که ممکن است این وضع به چگونگی وضعیت امنیتی در کشورهای آسیای مرکزی، بخصوص تاجیکستان اثر داشته باشد.

منابع وزارت خارجه تاجیکستان، علل افزایش تشنج در شمال افغانستان را به عملیات گسترده نیروهای ائتلاف بین‌المللی علیه تروریسم در افغانستان به رهبری آمریکا در مناطق جنوب این کشور تلقی کردند.

گفته می‌شود، در پی این عملیات برخی از نیروهای جنبش طالبان به مناطق شمال افغانستان پناه برده‌اند.

از سوی دیگر، صاحبنظران می گویند ممکن است طالبان قصد دارد در استفاده از راه آلتیرناتیف (جایگزین) ارائه مواد غیرنظامی به نیروهای ناتو در افغانستان از طریق آسیای مرکزی مشکل ایجاد کنند.

به دنبال حملات طالبان به کاروانهای ناتو در پاکستان مقامات آمریکا و ناتو تصمیم گرفته‌اند بخشی از این کاروانها را توسط کشورهای آسیای مرکزی به افغانستان انتقال دهند.

در حالی که مسئولان وزارت خارجه تاجیکستان افزایش تشنج در شمال افغانستان را تهدیدی برای امنیت تاجیکستان تلقی می‌کنند، اما همراخان ظریفی امکان ورود حدود دو هزار ستیزه جو را از شمال افغانستان به تاجیکستان بعید خواند. برخی از رسانه‌های روسیه در هفته گذشته در این باره گزارش داده بودند.

آقای ظریفی گفت که ممکن است گروه کوچک 10 نفری به طور مخفی از مرز با افغانستان عبور کند، ولی ورود تعداد کثیر اعضای گروههای تروریست به تاجیکستان غیرامکان خواهد بود.

در پی حمله گروه مسلح به اصطلاح دولت تاجیکستان "تروریستی" به کاروان ارتش تاجیکستان در 19 سپتامبر سال جاری وضعیت در منطقه رشت در شرق این کشور به وخامت گراییده است.

در این حمله 26 تن از سربازان و افسران ارتش کُشته شده و عده زیادی زخمی شدند. آن زمان برخی از مسئولان نهادهای ذیربط تاجیکستان از حضور اتباع خارجی در این منطقه و مداخله بعضی از کشورهای خارجی در امور داخلی تاجیکستان صحبت کرده بودند.

مطالب مرتبط