به روز شده:  12:35 گرينويچ - دوشنبه 18 اکتبر 2010 - 26 مهر 1389

عراق

دیدار نخست وزیر عراق با آیت الله خامنه ای

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در دیدار با نوری مالکی، نخست وزیر عراق، بر تشکیل هر چه سریع تر دولت در عراق تاکید کرد.

آقای مالکی که صبح دوشنبه ۲۶ مهر ۱۳۸۹ (۱۸ اکتبر ۲۰۱۰) برای سفری یک روزه وارد تهران شد، بعد از دیدار با محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور ایران به دیدار آیت الله خامنه ای رفت.

آقای خامنه ای در این دیدار با اشاره به تاخیر چند ماهه در تشکیل دولت جدید عراق گفت: "تشکیل هرچه سریعتر دولت و برقراری کامل امنیت، از موضوعات مهم مورد نیاز عراق است ... باید همه مسئولان، سیاستمداران و دلسوزان عراق بر موضوع تشکیل هرچه سریعتر دولت متمرکز شوند."

نوری مالکی قبل از سفر به تهران به سوریه و اردن نیز سفر کرده و قرار است از تهران عازم ترکیه و چند کشور منطقه خلیج فارس شود و سپس از مصر هم دیدن کند.

نوری مالکی و آیت الله خامنه ای

نوری مالکی به بیشتر کشورهای منطقه سفر کرده است

سفر آقای مالکی به کشورهای منطقه بیش از هفت ماه پس از انتخابات پارلمانی عراق صورت می گیرد در حالی که هنوز نمایندگان پارلمان بر سر تشکیل دولت جدید به توافق نرسیده اند.

در انتخابات پارلمانی عراق که در ماه مارس برگزار شد، هیچ یک از احزاب و ائتلاف های حزبی موفق به کسب اکثریت کرسی های مجلس ملی نشدند و مذاکرات احزاب و جناح های مختلف برای تشکیل دولت جدید هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است.

در این انتخابات، ائتلاف العراقیه، به رهبری ایاد علاوی، نخست وزیر سابق، توانست بیشترین کرسی ها را به دست آورد اما موفق به کسب یکصد و شصت و سه کرسی لازم برای تشکیل دولت جدید نشد.

ائتلاف دولت قانون، به رهبری نخست وزیر مالکی، با فاصله اندکی در رده دوم قرار گرفت و آقایان علاوی و مالکی در ماه های گذشته در تلاش بوده اند با کسب حمایت احزاب و گروه های دیگر، به اکثریت پارلمانی لازم برای تشکیل دولت دست یابند.

ائتلاف العراقیه یک جناح سکولار با عضویت گروه ها و شخصیت های سنی محسوب می شود و ائتلاف دولت قانون عمدتا از احزاب و گروه های شیعه تشکیل شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.