صدها پمپ بنزین در فرانسه 'سوخت تمام کردند'

Image caption دولت فرانسه می گوید که ذخایر استراتژیک سوخت این کشور برای سه ماه کافی خواهد بود

دولت فرانسه می گوید که سوخت حدود ۱۵۰۰ پمپ بنزین به علت ادامه اعتصاب های سراسری در این کشور تمام شده یا در حال تمام شدن است.

کارگران ۱۲ پالایشگاه فرانسه یک هفته است که در اعتراض به طرح اصلاح قانون بازنشستگی دست از کار کشیده اند و بسیاری از مخازن توزیع سوخت نیز در این کشور تعطیل بوده است.

دولت نیکولا سارکوزی برای اطمینان از تامین سوخت مورد نیاز مردم "کابینه اضطراری" تشکیل داده است.

وزارتخانه های کشور و امور اقتصادی در کنار وزارتخانه انرژی - محیط زیست برای مقابله با این بحران فعالیت های خود را هماهنگ می کنند.

آقای سارکوزی همچنان بر اجرای اصلاحات جنجالی مورد نظر خود که موجب این اعتراض ها شده، تاکید دارد.

او روز دوشنبه گفت: "این اصلاحات ضروری است. فرانسه به این اصلاحات متعهد است و آنها را به اجرا درخواهد آورد."

بر اساس یک نظرسنجی که روز دوشنبه منتشر شد، ۷۱ درصد مردم فرانسه از اعتصاب کنندگان حمایت می کنند یا نسبت به آنها نظر مثبت دارند.

بنا بر تغییراتی که به منظور صرفه جویی در هزینه های دولت در نظر گرفته شده است، حداقل سن بازنشستگی در فرانسه از ۶۰ سالگی به ۶۲ سالگی افزایش خواهد یافت.

حداقل سن بازنشستگی برای دریافت حقوق کامل بازنشستگی نیز از ۶۵ سالگی به ۶۷ سالگی افزایش خواهد یافت.

یکی از دو رکن پارلمان فرانسه این طرح را پیشتر تصویب کرده بود و انتظار می رود که مجلس سنا نیز طی چند روز آینده این طرح را بررسی کند.

این در حالیست که دامنه اعتصاب ها در حال گسترش است.

دانش آموزان در ۲۶۱ دبیرستان در سراسر فرانسه به جمع معترضان پیوسته اند.

رانندگان کامیون نیز در جاده ها با سرعت بسیار آهسته حرکت می کنند و با مسدود کردن راه ها رساندن سوخت به پمپ بنزین ها را غیرممکن کرده اند.

مقام های هوانوردی فرانسه به علت مختل شدن امور، دستور لغو دست کم یک سوم پروازهای سه شنبه ۱۹ اکتبر، را داده اند.

آنها به هواپیماهای خارجی توصیه کرده اند که با سوخت کافی به فرانسه پرواز کنند تا هنگام بازگشت نیازی به خرید سوخت در این کشور نداشته باشند.

کریستین فریزر، خبرنگار بی بی سی در پاریس می گوید که وضعیت ساعت به ساعت وخیم تر می شود.

او می گوید علاوه بر بحران کمبود سوخت، عامل دیگری که از نزدیک تحت نظر قرار دارد، موضوع تظاهرات دانشجویان است.

پلیس ضد شورش روز دوشنبه برای متفرق کردن جوانانی که در حومه پاریس یک اتومبیل را آتش زده و به ایستگاه های پلیس حمله کرده بودند، از گاز اشک آور استفاده کرد.

علاوه بر پاریس، در چند شهر دیگر فرانسه نیز تظاهراتی صورت گرفت و چندین مورد درگیری تظاهرکنندگان با ماموران پلیس گزارش شد.

به گفته خبرنگار بی بی سی، با توجه به مشکلات مالی فرانسه و نیاز مبرم به فعالیت بازارها، چند روز آینده می تواند برای نیکولا سارکوزی، سرنوشت سازترین روزها در دوره ریاست جمهوری اش باشد.