ایران موضوع محوری مذاکرات آمریکا و اسرائیل

Image caption آمریکا و اسرائیل نگران برنامه اتمی ایران هستند

مقام های ارشد آمریکایی و اسرائیلی پس از مذاکراتی در واشنگتن، ایران را یکی از بزرگترین مشکلات پیش روی خود در منطقه خاورمیانه توصیف کرده اند.

جیمز استاینبرگ از معاونان وزیر امور خارجه ایالات متحده و دانیال آیالون همتای اسرائیلی وی "گفتگوهای استراتژیک" دو کشور را روز دوشنبه (18 اکتبر) در پایتخت آمریکا برگزار کردند.

آنها با صدور بیانیه ای مشترک گفته اند: "روشن است که ایران یکی از بزرگترین مشکلاتی است که ما امروز در خاورمیانه با آن مواجه هستیم."

این دو دیپلمات ارشد می افزایند: "ادامه سرپیچی ایران از تعهدات بین المللی اتمی اش و نیز حمایتش از گروه های تروریستی مایه نگرانی جدی دو کشور ما و جامعه بین المللی است."

ایران اتهام تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای را رد می کند.

مقام های جمهوری اسلامی همچنین برخلاف آمریکا و اسرائیل گروه هایی مانند حزب الله لبنان یا گروه فلسطینی حماس را تروریستی نمی دانند.

جیمز استاینبرگ و دانیال آیالون از ادامه خط مشی دو مسیره آمریکا و قدرت های بزرگ که بر مذاکره چند جانبه با ایران و تحریم این کشور در صورت عدم تغییر موضع اتمی جمهوری اسلامی استوار است، حمایت کردند.

آنها در بیانیه خود "تعامل و فشار" را برای تغییر محاسبات استراتژیک ایران لازم دانسته اند.

ایران این خط مشی را بی فایده می داند و می گوید که تسلیم فشارهای بین المللی نخواهد شد.

کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده گروه 1+5 (پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان) اخیرا به ایران پیشنهاد داده است تا مذاکرات هسته ای دو طرف در ماه نوامبر از سرگرفته شود.

ایران هنوز رسما به این درخواست پاسخ نداده است، اما علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، روز دوشنبه "بيانيه تهران" که پیشتر با تلاش برزیل و ترکیه بدست آمده بود و از سوی غرب رد شد را مبنای خوبی برای شروع مذاکرات دانست.

آمریکا و اسرائیل همواره تاکید کرده اند که در برابر برنامه اتمی ایران "تمام گزینه ها" را مد نظر دارند که به گفته کارشناسان اشاره ای است به پا برجا بودن گزینه نظامی در کنار تلاش های دیپلماتیک.

آمریکا که بر حفظ برتری تجهیزات نظامی اسرائیل در خاورمیانه تاکید دارد، اخیرا موافقت کرد که طی چند سال آینده تعدادی جنگنده اف- 35 به این کشور بفروشد.

این جنگنده رادارگریز که قرار است در نیمه دهه میلادی جاری وارد ارتش آمریکا شود، یکی پیشرفته ترین هواپیمای جنگی در نوع خود ارزیابی می شود.

قرار است آمریکا در ازای حدود سه میلیارد دلار، بیست فروند جنگنده اف-35 را تا سال 2016 میلادی به اسرائیل تحویل دهد.