چهار نفر در ارتباط با تلاش برای بمبگذاری در نیویورک محکوم شدند

جیمز کرومیتی
Image caption کرومیتی رهبر این گروه چهار نفره توصیف شد

چهار نفر در نیویورک که به اتهام تلاش برای منفجر کردن کنیسه ها و ساقط کردن هواپیماهای نظامی تحت محاکمه بودند مجرم شناخته شده اند.

این چهار مرد پس از اظهارات یک خبرچین اف بی آی و پخش نوارهای صوتی در دادگاه که در آن درباره نقشه خود صحبت می کردند، توسط هیات منصفه محکوم شدند.

جیمز کرومیتی، دیوید ویلیامز، اونتا ویلیامز و لاگور پاین پس از کار گذاشتن آنچه تصور می کردند بمب های واقعی در کنار یک کنیسه در محله برانکس نیویورک بود بازداشت شدند.

پاین اهل هائیتی است و سایرین شهروندان آمریکا هستند.

وکلای مدافع این پرونده را یک داستان خیالی که ساخته و پرداخته "اف بی آی" است توصیف کرده اند.

دادستان ها گفتند که محکومان همچنین قصد داشتند هواپیماهای نظامی در پایگاه هوایی گارد ملی نیویورک در فرودگاه استوارت در 85 کیلومتری شمال شهر نیویورک ساقط کنند.

شاهد حسین خبرچین پلیس فدرال آمریکا "اف بی آی" با جیمز کرومیتی که ادعا می شود رهبر این گروه بود در مسجدی در نیویورک دیدار کرده بود. آنها پس از این دیدار تحت نظارت قرار گرفتند.

آقای حسین، یک مهاجر 53 ساله پاکستانی، که برای اف بی آی کار می کرد خود را به عنوان عضو یک گروه تروریستی در پاکستان که مایل به تامین مالی طرح های حمله به آمریکا جا زده بود.

وینسنت بریچتی وکیل آقای کرومیتی به هیات منصفه گفت که آقای حسین "یک دروغگو" است که قصد گمراه کردن آنها را دارد.

او گفت: "بدون کمک اف بی ای، کرومیتی هیچ کاری نمی کرد."

اما در نوارهای ویدئویی و صوتی که برای هیات منصفه پخش شد، صدای آقای کرومیتی درحالی که به یهودیان دشنام می داد و می گفت که می خواهد به خاطر "تعرضات" آمریکا در منطقه خاورمیانه از این کشور انتقام بگیرد شنیده می شد.

این چهار مرد همچنین در ویدئویی درحال تمرین با یک موشک انداز دستی دیده می شوند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس دیوید راسکین معاون دادستان فدرال گفت: "اف بی آی دقیقا همان کاری را کرد که باید می کرد - چهار مرد خطرناک را پیش از آنکه بتوانند به کسی آسیب برسانند دستگیر کرد."

"انجام آنچه متهمام کردند حتی به ذهن آدم عادی هم نمی رسد."

مطالب مرتبط