به روز شده:  07:33 گرينويچ - سه شنبه 19 اکتبر 2010 - 27 مهر 1389

افراد مسلح به پارلمان جمهوری چچن حمله کردند

به گفته منابع دولتی در جمهوری چچن، نیروهای امنیتی به اشغال ساختمان پارلمان این جمهوری توسط مهاجمان مسلح خاتمه داده اند.

روز سه شنبه، 27 مهر (19 اکتبر)، تعدادی افراد مسلح با استفاده از اسلحه سبک و مواد منفجره، به ساختمان پارلمان محلی جمهوری چچن، از جمهوری های تشکیل دهنده فدراسیون روسیه، حمله کردند و گزارش شد که پس از اشغال این ساختمان، چند نفر را به گروگان گرفتند.

در ساعات اولیه بامداد، شبکه تلویزیون دولتی روسیه گزارش کرد که پارلمان چچن، واقع در شهر گروزنی، پایتخت این جمهوری، هدف حمله مهاجمان مسلح قرار گرفته و اقدامات لازم برای خنثی کردن این حمله و "جلوگیری از ورود راهزنان به ساختمان پارلمان" در جریان است.

به نظر می رسد که مهاجمان توانستند به این ساختمان وارد شوند و یک مقام محلی گفته است که تعدادی از محافظان پارلمان در این حمله کشته و چند نفر دیگر زخمی شده اند و گفته می شود که معاون رئیس مجلس چچن از جمله زخمی های این حمله بوده است.

خبرگزاری روسی ریا نووستی در گزارشی از گروزنی، از وقوع عملیات انتحاری در جریان حمله به پارلمان چچن خبر داده و نوشته است که یک مهاجم انتحاری بمبی را که همراه داشت در محوطه خارجی پارلمان منفجر کرد که در نتیجه آن، دو نفر کشته شدند.

خبرگزاری روسی اینترفاکس نیز گزارش کرده است که رئیس پارلمان محلی چچن نیز هنگام وقوع حمله در داخل ساختمان پارلمان حضور داشت اما این خبر از سوی منابع مستقل هنوز تایید نشده است.

به گفته این خبرگزاری، در جریان حمله به ساختمان پارلمان چچن، دست کم سه نفر از نیروهای دولتی و دو تن از مهاجمان مسلح کشته شدند اما هنوز منابع رسمی در مورد تلفات این عملیات گزارشی منتشر نکرده اند.

همین خبرگزاری نوشته است که موضوع حمله به پارلمان چچن در جلسه ای با حضور رشید نورگالیف، وزیر کشور روسیه که برای شرکت در مراسمی به گروزنی سفر کرده، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

هویت و ارتباط سازمانی حمله کنندگان به پارلمان چچن معلوم نیست و هنوز هیچ گروهی مسئولیت این عملیات را برعهده نگرفته است.

وقایع مهم مربوط به چچن

 • دسامبر ۱۹۹۴ تا آوریل ۱۹۹۶

  نخستین جنگ بین روسیه و چچن:‌ حدود ۱۰۰ هزار نفر در این جنگ کشته شدند. روسیه درصدد بود تا کنترل چچن را دوباره به دست گیرد.
 • مه ۱۹۹۷

  در پیمان صلح مسائل مربوط به استقلال لاینحل ماند.
 • ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۰

  جنگ دوم چچن
 • اکتبر ۲۰۰۲

  شورشیان چچن ۸۰۰ نفر را در سالن تئاتری در مسکو به گروگان گرفتند. با حمله سربازان روسی، ۱۲۰ نفر در درگیری کشته شدند.
 • سپتامبر ۲۰۰۴

  جدایی طلبان چچن یک مدرسه در بسلان را به تصرف درآوردند. در حمله نظامیان به این مدرسه صدها نفر کشته شدند.
 • آوریل ۲۰۰۹

  روسیه گفت که عملیات "ضد تروریستی" در چچن به پایان رسیده است.
 • مارس ۲۰۱۰

  بمب گذاران انتحاری چچنی ۳۹ نفر در متروی مسکو را کشتند.

خشونت در چچن

در گذشته، گروه های استقلال طلب چچنی، که با ادامه حکومت روسیه بر این جمهوری مخالفند، به سازماندهی و اجرای عملیات مسلحانه، از جمله بمب گذاری و حمله به اماکن عمومی و گروگانگیری در این جمهوری و نقاط مختلف روسیه دست زده اند.

در برخی از این حوادث، نیروهای امنیتی روسیه برای مقابله با شورشیان مسلح وارد عملیات شده اند که گاه به بروز تلفات سنگین غیرنظامیان منجر شده است.

از جمله در سال 2004، گروهی از شورشیان مسلح چچنی به مدرسه ای در شهر بسلان، واقع در جمهوری اوستیای شمالی در ناحیه قفقاز، حمله کردند که با مداخله نظامیان روسی و کشته شدن بیش از سیصد و سی نفر، از جمله تعدادی از دانش آموزان و آموزگاران این مدرسه، خاتمه یافت.

جمهوری مسلمان نشین چچن، واقع در منطقه شمال قفقاز، از جمهوری های تشکیل دهنده فدراسیون روسیه است و از زمان فروپاشی اتحاد شوروی، نیروهای روسی و طرفداران داخلی آنان در مقاطع گوناگون درگیر جنگ با جدایی طلبان مسلح بوده اند.

ساختمان مدرسه در بسلان

عملیات نظامی روسیه برای نجات گروگانهای بسلان با تلفات سنگین همراه بود

در اواخر دهه 1999، پس از یک دوره آرامش نسبی، گروهی از جدایی طلبان چچنی با هدف ایجاد حکومت اسلامی در این جمهوری شورش کردند که به یک دوره جدید جنگ خونین با نیروهای روسی منجر شد.

جنگ داخلی چچن هزاران کشته و ویرانی های گسترده ای را برجای گذاشت.

منتقدان دولت روسیه و شماری از سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر دولت روسیه و تشکیلات مورد حمایت آن در چچن را به اقدامات خشونت آمیز علیه غیر نظامیان در جریان جنگ متهم کرده اند و در مقابل، روسیه شورشیان مسلح را عامل ویرانی و کشتار غیرنظامیان دانسته است.

در حدود یک دهه اخیر، یک دولت طرفدار روسیه زمام امور چچن را در دست داشته و با حمایت نظامی و امنیتی روسیه، آرامش نسبی در این جمهوری برقرار بوده است.

مخالفان دولت محلی و برخی گروه های مدافع حقوق بشر گفته اند که این آرامش به بهای محدویت شدید آزادی های سیاسی و نادیده گرفتن برخی موازین حقوق بشر در این جمهوری برقرار شده است.

در همانحال، گاه گزارش هایی از اقدامات خشونت آمیز، از جمله بمب گذاری، گروگانگیری و ترور افراد در نقاط مختلف روسیه گزارش می شود که مقامات این کشور معمولا آنها را به افراطگرایان مسلمان و جدایی طلبان چچنی نسبت می دهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.