خودداری وزیر دفاع تاجیکستان از شرکت در نشست وزرای دفاع کشورهای همسود

Image caption وزیر دفاع تاجیکستان برخی از رسانه‌های گروهی را به "پشتیبانی از تروریستان" متهم کرد

وزیر دفاع تاجیکستان از شرکت در شورای وزرای دفاع کشورهای همسود خودداری کرده است.

در این همایش که در اوکراین برگزار می شود، تاجیکستان را رمیل نادراف، معاون وزیر و رئیس ستاد نیروهای مسلح کشور نمایندگی خواهد کرد.

به اعتقاد صاحب‌نظران، تصمیم خودداری شیرعلی خیر‌الله‌یف از سفر به اوکراین به ادامه‌عملیات نظامی در شرق تاجیکستان مربوط است.

فریدون محمدعلی یف، سخنگوی وزارت دفاع تاجیکستان، روز سه‌شنبه‌19 اکتبر به بی بی سی گفت که تصمیم شده است، در این همایش که فردا 20 اکتبر در ولایت قریم اوکراین به کار خود آغاز می‌کند، ژنرال رمیل نادراف شرکت کند.

معاون وزیر دفاع تاجیکستان امروز عازم اوکراین شده است.

اعلام شده است که در این همایش حدود بیست موضوع، از جمله، مسائل مربوط به ترمیم تجهیزات نظامی و تأمین ارتش کشورهای همسود با لوازمات نظامی مطرح شوند.

آقای محمدعلی یف خودداری شیرعلی خیر‌الله‌یف از سفر به اکراین را به “ضرورت کاری” مربوط دانست.

عدم شرکت وزیر دفاع تاجییکستان در نشست وزرای دفاع کشورهای همسود امر کم سابقه ای است.

صاحب نظران می‌گویند که به اوکراین نرفتن وزیر دفاع به ناآرامی شرق تاجیکستان مربوط است. در این منطقه از اواسط ماه سپتامبر عملیات نیروهای دولتی علیه پیکارجویان ادامه‌دارد.

هر چند طبق قوانین تاجیکستان، نیروهای ارتش کشور باید تنها در صورت حمله نظامی از خارج استفاده شود، ولی نیروهای وزارت دفاع در این عملیات مشارکت دارند.

مرکز مطبوعاتی وزارت کشور تاجیکستان پیوسته اصرار کرده است که مسئولیت عملیات در شرق کشور بر عهده وزارت دفاع وا‌گذار شده است و به خبرنگاران مشورت می‌دهند که برای دریافت خبر از این عملیات به نظامیان مراجعه کنند.

گذشته از این، اولین تلفات نیروهای دولتی در شرق کشور. از همین نهاد است. زیرا، در پی حمله پیکارجویان به نظامیان در دره کمراب در حدود دویست کیلومتری پایتخت که 19 سپتامبر صورت گرفت، دستکم 26 افسر و سربازان این وزارت جان خود را از دست دادند.

این حادثه به واکنشهای تندی در رسانه‌های گروهی تاجیکستان منجر شد. خبرنگاران مسئولان این وزارت را در بی‌صلاحیتی متهم کردند، زیرا به عقیده آنها، “اعزام سربازان تازه واردشده به ارتش علیه ترورستان اقدام نادرست بود”.

چنین ادعا موجب “خشم” وزیر دفاع شد و آقای خیر‌الله‌یف با پخش بیانیه ای برخی از رسانه‌های گروهی را در “پشتیبانی از تروریستان” متهم کرد.

حالا گزارش شده که دولت تاجیکستان با برخی از فرماندهان سابق نیروهای مخالف که در گذشته از آنها به عنوان “تروریست” نام برده می‌شد، مذاکرات انجام داده است. اگرچه مقامات به صورت رسمی در باره این مذاکرات و شرایط مطروحه از سوی جانبین توضیحاتی ارائه نداده‌اند. گزارش شده است که هم اکنون این فرماندهان همراه با نیروهای دولت برای مقابله با افرادی که از آنها “زرخریدان خارجی” یاد می‌شود، اظهار آمادگی کردند.

به اعتقاد صاحب‌نظران، چنین تغییر نظر دولت در قبال مخالفان سابق می‌تواند بازگویی آن باشد که رئیس جمهور تاجیکستان که فرمانده کل نیروهای مسلح کشور نیز هست، از نحوه عملیات نظامیان در شرق این کشور قناعتمند نیست و می‌تواند در جهت تغییرات کادری در بخش نظامی اقدام کند.

مطالب مرتبط