دولت فرانسه علیه اعتصاب کنندگان وارد عمل شد

Image caption وزارت کشور فرانسه گفته است که در اعتراضات خیابانی روز سه شنبه (19 اکتبر)، یک میلیون و یک صد هزار نفر شرکت داشته اند

در حالیکه کارگران در فرانسه آماده شده اند برای هفتمین روز متوالی به اعتراضات خود علیه اصلاح نظام بازنشستگی ادامه دهند، دولت این کشور دستور داده است از نیروهای ویژه برای بازگشایی انبارهای سوخت که در جریان اعتصابات تعطیل شده، استفاده شود.

پلیس فرانسه، سنگر معترضان در سه انبار سوخت در غرب فرانسه را در هم شکسته است؛ کمبود سوخت در این منطقه به ویژه شدید بوده است.

با این حال، گزارش ها حاکی است که شمار بیشتری از انبارهای سوخت توسط اعتصاب کنندگان مسدود شده است که یکی از این انبارها، سوخت پایگاه های هوایی نظامی در جنوب فرانسه را تامین می کند.

بریس اوتفو، وزیر کشور فرانسه، اعتراضات خشونت بار اخیر را که در برخی نقاط این کشور رخ داده، محکوم کرده است.

آقای اوتفو گفت منظور از آزادی برای برپا کردن تظاهرات، آزادی برای تخریب و آشوب گری نیست.

هفتمین روز اعتصاب

کارمندان وسایل نقیله عمومی می گویند قصد دارند روز چهارشنبه (20 اکتبر)، به اعتصاب خود ادامه دهند اما پیش بینی می شود که امروز شمار بیشتری از قطارها فعال باشد.

پیش از رای گیری در مجلس سنای فرانسه در باره اصلاح نظام بازنشستگی، رهبران دانشجویی نیز خواستار برپایی اعتراضات بیشتر شده اند.

وزارت کشور فرانسه گفته است که در اعتراضات خیابانی روز سه شنبه (19 اکتبر)، یک میلیون و یک صد هزار نفر شرکت داشته اند اما رقمی که اتحادیه های کارگری اعلام کرده اند سه و نیم میلیون نفر است.

مجلس سفلی و شورای ملی فرانسه طرح اصلاح حقوق بازنشستگی را تائید کرده است اما تصویب نهایی آن بستگی به نتیجه رای گیری در اواخر هفته جاری در مجلس سنا دارد.

اعتصابات، شبکه نقلیه عمومی و آموزش و پرورش فرانسه را فلج کرده است. از سیزده هزار پمپ بنزین در این کشور چهار هزار پمپ بنزین بدون سوخت است و ماموران پلیس در بسیاری از شهرها با معترضان درگیری داشته اند

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، تاکید کرده که مصمم است طرح افزایش سن بازنشستگی از شصت سال به شصت و دو سال و سن دریافت بازنشستگی کامل دولتی از شصت و پنج به شصت و هفت سالگی را به اجرا در آورد.

مطالب مرتبط