دادگاه ترکیه: استفاده از روسری در دانشگاه مغایر قانون اساسی است

خیرالنسا گل
Image caption خیرالنسا گل، همسر عبدالله گل یکی از مشهورترین زنانی است که در ترکیه روسری به سر می کنند

دیوان عالی ترکیه به سیاستمداران این کشور هشدار داده است که کاهش تدریجی محدودیت استفاده از روسری برای زنان، با اصول سکولار قانون اساسی این کشور مغایرت دارد.

هشدار دادگاه عالی ترکیه پس از برگزاری چندین جلسه بحث و گفتگو بین احزاب مخالف و حزب حاکم عدالت و توسعه، صادر شده است. دو سال پیش در نبردی که بین این حزب و دادگاه عالی ترکیه بر سر موضوع روسری درگرفت، حزب عدالت و توسعه مغلوب دادگاه شد.

طبق مقررات، زنان ترکیه اجازه ندارند در بسیاری از دانشگاه ها و ادارات دولتی از روسری استفاده کنند.

اما امسال تعداد کمی از دانشگاه ها بر اجرای این قانون پافشاری کرده اند. وزیر آموزش و پرورش ترکیه نیز گفته است که از هر دانشجوئی که تصمیم بگیرد این مقررات را زیر پا بگذارد، حمایت خواهد کرد.

حزب اصلی مخالف، موسوم به جمهوری خلق (سی اچ پی)، قبلا از مدافعان سرسخت ممنوعیت روسری بود اما اکنون می گوید می خواهد در این مورد سازش کند.

اما جاناتان هد خبرنگار بی بی سی در استانبول می گوید که قوه قضاییه شدیدا سکولار ترکیه بر موضع خود پافشاری می کند.

دیوان عالی در بیانیه ای گفت: "به رسمیت شناختن استفاده از روسری براساس اعتقادات مذهبی به هنگام تنظیم مقررات برای نوع لباس پوشیدن دانشجویان ناقض اصل سکولاریسم است، زیرا از شالوده های مذهبی به عنوان پایه و اساس مقررات حاکم بر یک مکان عمومی استفاده می کند."

استفاده از روسری در کشور مسلمان ترکیه با جمعیتی بیش از 75 میلیون نفر، موضوعی است که بسیاری از مردم ترکیه نسبت به آن احساسات شدید و قوی ای دارند.

سکولارهای تندرو در ترکیه نگرانند که حزب عدالت و توسعه برای پایان دادن به ممنوعیت پوشش موی سر در دفاتر دولتی فشار آورد.

مطالب مرتبط