تحقیق آمریکا درباره مسدود شدن صادرات فلزات کمیاب توسط چین

قطعات فلزی
Image caption از این فلزات در ساخت بعضی از پیشرفته ترین فناوری ها استفاده می شود

مقام های تجاری آمریکا می گویند درحال بررسی گزارش نیویورک تایمز در این باره هستند که چین درحال مسدود کردن محموله های فلزات خاکی کمیاب به آمریکا و اروپا است.

چین 97 درصد این فلزات خاص که برای ساخت فناوری های سبز اهمیت کلیدی دارند را تولید می کند.

این گزارش به نقل از منابع نام برده نشده صنعتی در چین حاکیست که مقام های گمرکی این کشور محدودیت های صادراتی در این زمینه را گسترش داده اند.

همزمان وزارت بازرگانی چین گزارش روزنامه دولتی "چاینا دیلی" را دایر بر اینکه برای جلوگیری از افراط در معدنکاری، سهمیه تولید این مواد در سال آینده را 30 درصد کاهش داده تکذیب کرده است.

این وزارتخانه در بیانیه ای گفت: "این گزارش کاملا کذب است. چین همچنان نیاز جهان به فلزات خاکی کمیاب را تامین خواهد کرد و همزمان برای حفاظت از منابع قابل استفاده و توسعه پایدار، تدابیر محدودکننده ای بر اکتشاف، تولید، واردات و صادرات فلزات خاکی کمیاب اعمال خواهد کرد."

در مجموع 17 فلز خاکی کمیاب وجود دارد که جزو عناصر جدول مندلیف هستند. از این فلزات برای ساخت بسیاری از محصولات پیشرفته مانند اتومبیل های نیمه الکتریکی و صفحه نمایش کامپیوترها، تلویزیون و حتی مواد دارویی استفاده می شود.

تحلیلگران می گویند که بدون این مواد، بخش اعظم اقتصاد مدرن جهان می خوابد.

آمریکا که خود زمانی تولید کننده این مواد بود اکنون به دلیل تولید ارزان آن در چین دیگر آنها را استخراج نمی کند.

مقام های تجاری آمریکا می گویند که اکنون مشغول محک زدن گزارش نیورک تایمز هستند که حاکیست چین محموله های این مواد به آمریکا و اروپا را مسدود می کند.

پیشتر گزارش شده بود که چین از صادرات این مواد به ژاپن جلوگیری کرده است.

نیویورک تایمز به نقل از مقام های چینی مسئول صادرات این مواد که از آنها نام نبرد نوشت که "منع صادرات این مواد در حال گسترش یافتن است."

نفتریوس مک فیرسون از دفتر نمایندگی تجاری آمریکا گفت: "قبلا تحقیقاتی را در این باره که آیا اقدامات و سیاست های چین با مقررات سازمان تجارت جهانی همخوانی دارد یا نه اعلام کرده بودیم و اکنون درحال تلاش برای کسب اطلاعات تازه هستیم."

واشنگتن درحال تحقیق درباره این مساله بوده است که آیا چین با پرداخت یارانه به صنایع انرژی پاکیزه خود، مقررات تجارت جهانی را نقض کرده است یا نه.

همزمان جان کلنسی سخنگوی تجاری اتحادیه اروپا به بی بی سی گفت که نمی تواند ادعاهای مقام های صنعتی اروپا در رسانه ها را دایر بر اینکه چین محموله این مواد به اتحادیه اروپا را مسدود کرده است تایید کند.

آقای کلنسی در بیانیه ای گفت: "ون جیابائو نخست وزیر چین اخیرا در اجلاسی بازرگانی میان اتحادیه اروپا و چین تاکید کرد که کشورش قصد ندارد دست به چنین اقدامی بزند یا بازارش را ببندد."

او گفت که فلزات خاکی کمیاب یک عنصر کلیدی در سیاست صنعتی اروپاست و اینکه مساله از نزدیک دنبال می شود.

ماه گذشته در خلال نزاعی دیپلماتیک میان ژاپن و چین بر سر بازداشت ناخدای یک قایق ماهیگیری چینی که با دو قایق گشتی ژاپن برخورد کرده بود، توکیو پکن را متهم به توقف صادرات این مواد کرد.

مطالب مرتبط