به روز شده:  15:16 گرينويچ - چهارشنبه 20 اکتبر 2010 - 28 مهر 1389

بریتانیا

تأثیر کاهش هزینه‌های دولتی بریتانیا بر بخش جهانی بی‌بی‌سی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

بی‌بی‌سی و دولت بریتانیا توافق کرده اند که مسئولیت تأمین هزینه بخش جهانی بی‌بی‌سی از وزارت امور خارجه این کشور به بنگاه بی‌بی‌سی منتقل شود و این هزینه هم مانند هزینه برنامه‌های داخلی بی‌بی‌سی، از محل دریافت "حق اشتراک استفاده از تلویزیون" از شهروندان بریتانیایی تأمین شود.

بر اساس این توافق، میزان "حق اشتراک استفاده از تلویزیون" که به طور مستقیم برای اداره شبکه های داخلی بی بی سی در بریتانیا از شهروندان دریافت می شود نیز برای شش سال آینده تثبیت می شود.

تصمیم در مورد تغییرات گسترده در نحوه عملکرد بی بی سی، تنها چند ساعت پیش از اعلام رسمی برنامه نهایی بازنگری در هزینه های دولت بریتانیا در مجلس این کشور نهایی شد.

این تغییرات که از سال ۲۰۱۴ عملی خواهد شد، شیوه تأمین هزینه های کانال ولزی زبان بی بی سی و ارائه اینترنت پر سرعت در مناطق روستایی توسط این بنگاه را نیز در بر می گیرد.

مشخص شدن میزان درآمد بی بی سی در شش سال آینده، برای این بنگاه نوعی ثبات و امکان برنامه ریزی بهتر ایجاد می کند؛ اما افزایش نرخ تورم در این مدت تقریبا قطعی است و هزینه های سالانه بی بی سی هم در نتیجه این تغییرات حدود ۳۴۰ میلیون پوند افزایش یافته است.

بخش جهانی بی بی سی

بوش هاوس

بخش عمده بخش جهانی بی‌بی‌سی در ساختمان بوش هاوس در مرکز لندن مستقر است

بودجه سالانه بخش جهانی بی بی سی در حال حاضر ۲۷۲ میلیون پوند است که توسط وزارت امور خارجه تأمین می شود.

این بخش قبلا هم از نظر سیاست ها و شیوه روزنامه نگاری و همچنین از نظر اداری بخشی از بنگاه بی بی سی بود، اما از این به بعد از نظر مالی هم بخشی از این بنگاه است و در نتیجه با کاهش بودجه وسیع تری نسبت به آنچه قبلا انتظار می رفت رو به رو خواهد بود.

عده ای این نگرانی را مطرح کرده اند که این امر ممکن است باعث آسیب دیدن کیفیت متفاوت بخش جهانی بی بی سی شود یا این بخش را در اولویت کاهش بودجه قرار دهد. منتقدان همچنین از نحوه تصمیم گیری در مورد این بخش که ظاهرا با مشورت های اندکی همراه بوده است انتقاد می کنند.

پل رینولدز، خبرنگار امور جهانی بی بی سی می گوید که پیش از این وزارت امور خارجه بریتانیا در تعیین زبان برنامه ها و نحوه انتشار تولیدات بخش جهانی بی بی سی نقش داشت، بنابراین به نظر نمی رسد که این تغییرات مطابق میل این وزارتخانه صورت گرفته باشد و احتمالا از الزامات کاهش هزینه ها بوده است.

منتقدان بخش جهانی بی بی سی معمولا این نهاد را "دولتی" توصیف می کردند و استقلال حرفه ای آن را با توجه به تأمین بودجه اش توسط دولت، نمی پذیرفتند.

کارشناسان امور رسانه ای می گویند که تصمیم جدید ممکن است استقلال حرفه ای بخش جهانی بی بی سی را روشن تر کند، اما آینده آن را با ابهام ها و تصمیم های دشوارتری روبرو خواهد کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.