سازمان ملل: چین تحریم تسلیحاتی سودان را نقض کرده است

نظامیان سودانی
Image caption چین از تامین کنندگان اصلی اسلحه برای سودان بوده است

تلاش دولت چین برای جلوگیری از بررسی گزارش نقض تحریم تسلیحاتی سودان به نتیجه نرسیده است.

روز پنجشنبه، 29 مهر (21 اکتبر)، به نقل از برخی منابع دیپلماتیک در سازمان ملل متحد گزارش شد که با وجود تلاش نماینده چین در کمیته نظارت بر تحریم بین المللی دارفور، این کمیته تصمیم گرفته است گزارش مربوط به نقض این تحریم ها توسط چین را برای بررسی به شورای امنیت ارسال کند.

به گفته این منابع، در جلسه کمیته نظارت که شامگاه چهارشنبه تشکیل شد، نماینده چین گزارش ناظران این کمیته را "غیر کارشناسانه و ناقص" و نحوه بررسی شواهد را ضعیف توصیف کرد و گفت لزومی به بررسی آن در شورای امنیت نیست.

با اینهمه، اعضای کمیته، ضمن دفاع از محتوای گزارش، بر ارسال آن برای پانزده عضو شورای امنیت، از جمله چین که یکی از اعضای دایم شوراست، اصرار ورزیدند.

قرار است محتوای گزارش کمیته در جلسه ویژه شورای امنیت برای بررسی نحوه اجرا و تاثیر قطعنامه های تحریم بین المللی سودان بررسی شود.

در همانحال، نماینده اتریش، که ریاست جلسه کمیته نظارت را برعهده داشت، موافقت کرد که با افزودن اطلاعات جدید، محتوای ضمیمه آماری گزارش به روز شود و اطلاعات مورد نظر چین را نیز در بر گیرد.

به گفته منابع دیپلماتیک، در جلسه شامگاه چهارشنبه، نمایندگان هیچیک از پانزده کشور عضو شورای امنیت که در این جلسه حضور داشتند از خواست چین برای مسکوت ماندن گزارش کمیته حمایت نکردند.

Image caption جنگ داخلی دارفور چند صد کشته و چند میلیون آواره برجای گذاشته است

در این گزارش از جمله آمده است که در بررسی های انجام شده پس از حمله افراد مسلح به پایگاه مشترک پاسداران صلح سازمان ملل و اتحادیه اروپا در منطقه دارفور در سودان، پوکه های گلوله توپ ساخت چین به دست آمد.

این پوکه ها نشان می داد که گلوله های توپ مورد استفاده مهاجمان پس از سال 2006 ساخته شده و در نتیجه، دولت چین با وجود قطعنامه تحریم تسلیحاتی سودان، به ارسال اسلحه و مهمات به این کشور ادامه داده بود.

علاوه بر این، ناظران سازمان ملل گفته اند که دولت چین طی دو سال گذشته، انواع مهمات را برای استفاده شبه نظامیان مسلح طرفدار دولت سودان به منطقه دارفور ارسال کرده است.

ارتباط چین با بحران دارفور

درگیری مسلحانه بین گروه های طرفدار اکثریت آفریقایی تباران و اقلیت عرب تبار ساکن منطقه دارفور از اوایل سال 2003 آغاز شد و به گزارش سازمان ملل متحد، در جریان این درگیری تا کنون دست کم سیصد هزار نفر کشته و حدود سه میلیون نفر بیخانمان شده اند.

اکثر قربانیان این جنگ داخلی از آفریقایی تباران بوده اند که با آنچه که سیاست تبعیض آمیز دولت مرکزی سودان به نفع عرب تباران می دانند، مخالف هستند.

نهادهای بین المللی در موارد متعدد شبه نظامیان عرب تبار را به اقدامات خشونت آمیز، از جمله کشتار، تجاوز و آواره کردن آفریقایی تباران، و دولت مرکزی سودان را به حمایت از این شبه نظامیان متهم کرده اند.

Image caption ناظران بین المللی شورشیان جانجوید را عامل اصلی کشتار غیرنظامیان معرفی کرده اند

در واکنش به شرایط دارفور، شورای امنیت نخست یک رشته تحریم های تسلیحاتی را علیه شبه نظامیان عرب طرفدار دولت و شورشیان مسلح مخالف دولت سودان به اجرا گذاشت اما با ادامه خشونت ها، به خصوص از سوی شبه نظامیان عرب تبار، در سال 2005، دولت مرکزی سودان را نیز مشمول تحریم قرار داد.

پیش از این نیز برخی سازمان های خصوصی دولت چین را به کمک به اقدامات خشونت آمیز متحدان دولت سودان در دارفور متهم کرده بودند و در سال 2008، بی بی سی یک برنامه تلویزیونی را به بررسی شواهدی در مورد ارسال اسلحه چینی برای شورشیان طرفدار دولت سودان در دارفور اختصاص داد.

چند ماه قبل از برگزاری مسابقات المپیک سال 2008 در پکن هم، جمعی از برندگان جایزه نوبل با صدور بیانیه ای، از دولت چین خواستند از روابط اقتصادی و نفوذ سیاسی خود در سودان در جهت حل بحران دارفور استفاده کند و مانع از ادامه خشونت در این منطقه شود.

چین از حامیان سیاسی دولت عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان، محسوب می شود و در توسعه و بهره برداری از منابع نفی این کشور سرمایه گذاری های گسترده ای کرده است.

در گزارش های برخی نهادهای مدافع حقوق بشر، از دولت روسیه نیز به عنوان تامین کننده اصلی اسلحه برای حکومت مرکزی سودان نام برده شده است اما کمیته نظارت بر تحریم سودان گزارشی در این زمینه منتشر نکرده است.

مطالب مرتبط