احتمال شرکت حسنی مبارک در انتخابات ریاست جمهوری

حسنی مبارک
Image caption حسنی مبارک که ۸۲ ساله است، سه دهه است در مصر قدرت را در دست دارد.

یک مقام بلندپایه در مصر به طور تلویحی تایید کرده است که حسنی مبارک، رییس جمهور کنونی مصر، برای باقی ماندن بر مسند قدرت، در انتخابات ریاست جمهوری بعدی این کشور که سال آینده برگزار می شود، شرکت خواهد کرد.

این خبر در حالی منتشر می شود که شایعاتی در مورد وضعیت سلامتی آقای مبارک بر سر زبانهاست.

حسنی مبارک که ۸۲ ساله است، سه دهه است که در مصر قدرت را در دست دارد.

این واضح ترین اشاره ای است که تا کنون در مورد احتمال حضور حسنی مبارک در دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری این کشور شده است.

علاءالدین حلال، رئیس بخش رسانه ها در حزب دموکراتیک ملی گفت رئیس جمهوری کنونی مصر نامزد مورد حمایت آنها است؛ او این موضوع را درخواست رهبر حزب حاکم اعلام کرد.

با این وجود شرکت آقای مبارک در انتخابات تا یک یا دو ماه قبل از زمان برگزاری انتخابات به طور رسمی اعلام نخواهد شد و تا آن زمان وضعیت سلامت جسمی آقای مبارک هم مشخص تر خواهد شد.

زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یک سال دیگر است که در آن موقع آقای مبارک ۸۳ ساله خواهد بود.

پس از آنکه حسنی مبارک در ماه مارس برای انجام عمل کیسه صفرا به آلمان سفر کرد، درباره وضعیت سلامتی او ابراز نگرانی هایی شد.

با این حال او در طی ماه های اخیر بسیار فعال بوده است که این فعالیت ها می تواند به رفع این نگرانی ها کمک کند.

او امروز برای افتتاح یک فرودگاه به شهر اسکندریه واقع در شمال مصر سفر کرد و سفرهای زیادی هم به خارج از این کشور داشته است.

مقام های مصر همچنین تایید کرده اند که انتخابات پارلمانی این کشور، یک ماه دیگر و در تاریخ ۲۸ نوامبر انجام خواهد شد.

در آستانه این انتخابات ها، رسانه ها با محدودیت هایی روبه رو شده اند و فعالیت چندین شبکه تلویزیونی خصوصی هم متوقف شده است.

تدابیر جدیدی برای کنترل سرویس پیامک ها (SMS) اعمال شده است و تدابیری هم برای نظارت بر فعالیت گروه ممنوعه اخوان امسلمین اعمال شده است.

ناظران معتقدند که دولت قصد دارد به شدت بر انتخابات پارلمانی این کشور نظارت کند تا همین رویه را برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده هم پی گیرد.

مطالب مرتبط