سنای فرانسه اصلاح قانون بازنشستگی را تصویب کرد

اعتراضات در فرانسه
Image caption معترضان می گویند اعتصاب ها ادامه خواهد داشت

مجلس سنای فرانسه پیشنهاد دولت برای تغییر قوانین بازنشستگی را، که موجب اعتصاب ها و اعتراض های گسترده در نقاط مختلف این کشور شده، تصویب کرده است.

نمایندگان مجلس سنای فرانسه جمعه شب ۲۲ اکتبر ۲۰۱۰ (۳۰ مهر ۱۳۸۹) طرح نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور این کشور، برای افزایش سن بازنشستگی از ۶۰ سال به ۶۲ سال را تصویب کردند و بنابراین این طرح از هفته آینده قانون می شود.

در رای گیری مجلس سنا، ۱۷۷ نماینده به این طرح رای مثبت و ۱۵۳ نفر رای منفی دادند.

آقای سارکوزی می گوید این قانون برای کاهش کسری بودجه ضروری است.

اما صدها هزار نفر در اعتراض به این طرح دست به اعتصاب و تظاهرات زده و آن را حمله ای به حقوق خود خوانده اند.

بر اساس قانون جدید حداقل سن بازنشستگی از ۶۰ سال به ۶۲ سال، و سن بازنشستگی از مشاغل دولتی با حقوق کامل از ۶۵ سال به ۶۷ سال افزایش می یابد.

دولت فرانسه می گوید این تغییر برای نابود نشدن نظام بازنشستگی این کشور که بدهی های سنگینی دارد، ضروری است.

اتحادیه های کارگری می گویند بازنشستگی در سن ۶۰ سالگی حقی است که به سختی به دست آمده و می گویند این تغییرات بی عدالتی در حق کارگران است.

حرکات اعتراضی روزهای گذشته را اتحادیه های کارگری سامان داده اند، البته همه بخش های جامعه از جمله دانش آموزان مدارس در این اعتراض ها شرکت کرده اند.

بیشتر تظاهرات و تجمع ها آرام بودند، اما روز جمعه و بعد از آن که نیکولا سارکوزی به پلیس ضد شورش دستور داد محاصره یک پالایشگاه نفتی در شرق پاریس را بشکنند، درگیری هایی بین پلیس ضد شورش و کارگران محاصره کننده پالایشگاه روی داد.

اتحادیه های کارگری ۱۲ پالایشگاه را محاصره کرده اند.

مخالفان این طرح فرصت دارند پیش از آن که این طرح به قانون تبدیل شود، شکایت خود را به دادگاه قانون اساسی فرانسه ببرند.

اتحادیه های کارگری اعلام کرده اند علاوه بر اعتراض های پی در پی که فعلا جریان دارد، روزهای ۲۸ اکتبر و ۶ نوامبر هم اعتصاب سراسری خواهند کرد.

البته آغاز تعطیلات میان ترم مدارس که جمعه شب آغاز شده و تا ۴ نوامبر ادامه خواهد داشت، اعضای اتحادیه های کارگری را نگران کرده که از شور و شدت اعتراض ها کاسته شود.

مطالب مرتبط