کمک نظامی دو میلیارد دلاری آمریکا به پاکستان

هیلاری کلینتون
Image caption هیلاری کلینتون، فداکاری ها و تلاش های پاکستان برای مبارزه با تروریسم را ستود

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا اعطای مجموعه کمک نظامی و امنیتی به پاکستان به ارزش دو میلیارد دلار را اعلام داشته است.

خانم کلینتون در پایان مذاکرات سه روزه مقامات بلند پایه دو کشور در واشنگتن در باره مسائل استراتژیک، اعطای کمک های جدید به پاکستان را اعلام کرد.

این کمک نظامی، جدا از کمک های غیرنظامی به ارزش هفت میلیارد دلار است که قبلا بر سر آن توافق شده بود.

خانم کلینتون که در واشنگتن در پایان تازه ترین دور مذاکرات دو کشور صحبت می کرد گفت فداکاری ها و خدمات پاکستان در جنگ علیه تروریسم، قابل ستایش است.

ولی تحلیلگران می گویند دولت آمریکا این نکته را روشن خواهد کرد که انتظار دارد پاکستان برای سرکوب کردن پیکارجویان اسلامگرا تلاش بیشتری کند.

کیم غطاس، خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید پاکستان از سال 2005 تا کنون، هر سال متجاوز از یک میلیارد دلار کمک نظامی از آمریکا دریافت کرده است ولی مجموعه کمک های جدید صرفا برای کمک به پاکستان برای جنگ با نفرات القاعده و طالبان است.

مجموعه کمک جدید که برای یک دوره چهار ساله است باید به تصویب کنگره آمریکا برسد.

خبرنگار بی بی سی می افزاید در واشنگتن سرخوردگی زیادی در مورد نحوه برخورد پاکستان با پیکارجویان اسلامگرا دیده می شود، ولی پاکستان یک متحد مهم برای آمریکاست و به احتمال زیاد کنگره آمریکا اعطای کمک به این کشور را تصویب خواهد کرد.

در همین حال عده ای نیز سیاست باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در قبال پاکستان را مورد انتقاد قرار داده و می گویند امتیازاتی که آمریکا به پاکستان می دهد بیش از اندازه است.

زلمی خلیل زاد، سفیر سابق آمریکا در افغانستان در مقاله ای که در هفته جاری در روزنامه نیویورک تایمز نوشته بود، دولت آمریکا را ترغیب کرده بود که به اسلام آباد صراحتا هشدار دهد که باید بین مشوق ها و عواقب منفی، یکی را انتخاب کند.

مطالب مرتبط