پلیس فرانسه مهمترین سنگر اعتصاب کنندگان را شکست

اعتراضات در فرانسه
Image caption پالایشگاه شرکت نفتی توتال که در گراندپویی قرار دارد برای تامین سوخت پایتخت و فرودگاه های اورلی و شارل دوگل اهمیت زیادی دارد

پلیس ضد شورش در فرانسه توانسته است با شکستن محاصره اعتصاب کنندگان، کنترل یکی از پالایشگاه های اصلی فرانسه را که در شرق پاریس، پایتخت این کشور قرار دارد، در دست بگیرد.

روز جمعه (22 اکتبر)، ساعاتی پس از آنکه این نیروها توانستند حصاری را که در مقابل پالایشگاه گراندپویت برپا شده بود برچینند با اعتصاب کنندگان و معترضان درگیر شدند.

پس از آن که سوخت شمار زیادی از پمپ بنزین های فرانسه تمام شد، نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، به مسئولان دستور داد محاصره این پالایشگاه را بشکنند.

مجلس سنای فرانسه امروز در باره اصلاح نظام بازنشستگی این کشور رای گیری می کند موضوعی که باعث ناآرامی های اخیر در این کشور شده است.

اتحادیه های کارگری از مردم خواسته اند در کنار اعتصاباتی که در اعتراض به طرح های دولت برای افزایش سن بازنشستگی کامل دولتی از شصت و پنج به شصت و هفت سال در جریان بوده است، دو روز دیگر نیز به اعتراضات خود ادامه دهند.

"رسوایی"

پالایشگاه شرکت نفتی توتال که در گراندپویی قرار دارد و نزدیک ترین پالایشگاه به پاریس است، برای تامین سوخت پایتخت و فرودگاه های مهم اورلی و شارل دوگل اهمیت زیادی دارد.

حدود صد مامور پلیس ساعت سه صبح امروز به وقت محلی همراه با یک مقام دولتی که گفت دستور دارد این پالایشگاه را بازگشایی کند، وارد محله گراندپویی شدند.

کریستین فریزر، گزارشگر بی بی سی در پاریس، می گوید معترضان مقاومت کمی در برابر پلیس نشان دادند.

شارل فولارد، یکی از مقام های اتحادیه کارگری، اقدام پلیس و مقام دولتی را رسوایی توصیف کرد چون به گفته او پلیس زمانی وارد عمل شده است که نیمه های شب بوده و شمار معترضان کم.

بنا به فرمان اضطراری در فرانسه موسوم به "مصادره" که به دولت اجازه می دهد در شرایط فوق العاده در کشور اموال مورد نیاز خود را در اختیار بگیرد، اعتصاب کنندگان ممکن است از بیم مجرم شناخته شدن، وادار شوند به سرکار برگردند. دولت تحت این فرمان می تواند اعتصاب کنندگان را به اتهام برهم زدن نظم عمومی تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

در یازده روز اعتصاب و اعتراض در فرانسه تمام دوازده پالایشگاه نفت این کشور تعطیل بوده است.

روز جمعه ژان-لوئی بورلو، وزیر انرژی فرانسه، گفت 20 درصد پمپ بنزین های این کشور هنوز هم بدون سوخت است اما وضعیت به تدریج بهتر می شود.

مطالب مرتبط