'شمار معترضان حذف زبان تبتی در چین افزایش یافت'

عکس آرشیوی از تظاهرات دانش آموزان
Image caption عکس آرشیوی از تظاهرات دانش آموزان تبتی در چین

بنا به گزارش گروه های مدافع حقوق بشر و رسانه های دولتی چین، اعتراض توسط دانش آموزان تبتی در چین که خواهان آموزش دروس به زبان تبتی هستند گسترش یافته است.

روز چهارشنبه (20 اکتبر)، یعنی یک روز پس از برگزاری تظاهراتی صلح آمیز در تونگرن، هزاران نفر در استان چینگهای در شمال غرب چین راهپیمایی کردند.

بنا به گزارش ها، تظاهرات بر سر اصلاحات آموزشی در منطقه بوده است که ایجاب می کند تمام دروس به زبان چینی آموزش داده شود.

انتشار شایعاتی مبنی بر توقف تدریس زبان تبتی در مدارس، باعث شد که تظاهرات برپا شود.

بسیاری از تبتی های چین در استان چینگهای زندگی می کنند؛ این استان همچنین شاهد شورش های ضد چینی در سال 2008 بود.

گروه "تبت آزاد" که در لندن مستقر است گفت هزاران دانش آموز، که اغلب در سنین نوجوانی هستند، خواهان آن هستند که تدریس به زبان تبتی ادامه یابد.

حدود دو هزار دانش آموز از چهار مدرسه در چابچا روز چهارشنبه تظاهرات کردند و شعار دادند "ما خواستار آزاد بودن زبان تبتی هستیم."

مقام های چین می گویند که ترویج زبان چینی در مناطق اقلیت قومی ممکن است کمک کند ساکنان محلی با سهولت بیشتر با جامعه ادغام شوند.

اما بسیاری از تبتی های چین شاکی هستند که فرهنگ بومی آنها در حال ناپدید شدن است و این رویه بخشی از تلاش های چین برای افزایش کنترلش در منطقه دور افتاده هیمالیاست.

چین منطقه خودمختار تبت را تحت مقررات سخت اداره می کند اما معمولا برای جوامع تبتی که در سایر نقاط چین زندگی می کنند آزادی بیشتری قائل است.

تبتی زبان رسمی در تبت و بخش هایی از چین مانند استان چینگهای است.

دولت چین می گوید به مناطقی که مدت های مدید از توجه مقام های دولتی محروم بوده است، اکنون فرصت های اقتصادی داده شده و برای آنها طرح های توسعه به اجرا درآمده است.

مطالب مرتبط