چین از آغاز به کار سرویس نقشه آنلاین خود خبر داد

نقشه چین
Image caption نقشه های سایت گوگل از چین به دقت نقشه های ارائه شده از دیگر کشور ها نیست.

دولت چین سرویس نقشه های اینترنتی خود را با عنوان Map World (نقشه جهان) راه اندازی کرده است.

این سرویس اینترنتی به کاربران امکان دسترسی به نقشه های ماهواره ای از کشور چین با جزییات بسیار دقیق را می دهد و به علاوه نقشه هایی با کیفیت بالا از سایر کشورهای جهان ارائه می کند.

همچنین با بارگذاری و نصب نرم افزار ویژه این سایت، امکان مشاهده نقشه ها به صورت سه بعدی فراهم است.

مسئولان می گویند این سرویس هنوز در حال گسترش است و مدام به روز خواهد شد. آنها می گویند این سایت در حال حاضر امکان خدمات رسانی روزانه به حدود ۱۰ میلیون بازدید کننده را دارد.

این سرویس توسط موسسه نقشه برداری دولت چین، با استفاده از نقشه های ماهواره ای که طی ۴ سال گذشته جمع آوری شده اند راه اندازی شده است.

قرار است هر شش ماه یک بار این تصاویر به روز شوند.

خدمات ارائه نقشه های اینترنتی در چین، با قوانین و مقررات بسیار دشواری روبرو هستند و شرکت های فعال در این زمینه باید از دولت چین مجوز دریافت کنند.

این موضوع شرایط مربوط به محتوای نقشه ها و محل قرار گرفتن سرورهای میزبان را به شدت با محدودیت همراه می کند.

مسئولان موسسه نقشه برداری دولت چین می گویند حدود ۸۰ شرکت از جمله نوکیا مجوز ارائه این سرویس را دریافت کرده اند. اما به نظر می رسد شرکت گوگل در میان این شرکت ها نباشد.

زمانی که دولت چین طرح دریافت مجوز برای فعالیت در زمینه سرویس نقشه های اینترنتی را اعلام کرد، مسئولان گوگل گفتند که پیش از تصمیم گیری در مورد درخواست دریافت مجوز، دیگر گزینه های موجود را بررسی خواهند کرد.

در حال حاضر شرکت گوگل نقشه های مربوط به چین را در سرویس نقشه خود ارائه می دهد اما جزییات و دقت این نقشه ها، در حد نقشه دیگر کشورها نیست.

مطالب مرتبط