به روز شده:  13:41 گرينويچ - جمعه 22 اکتبر 2010 - 30 مهر 1389

شیوع وبا در هائیتی ده‌ها قربانی گرفت

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مقامات دولتی در هائیتی اعلام کرده اند که بر اثر شیوع بیماری وبا، تا کنون دست کم ۱۴۰ نفر در مرکز این کشور نفر جان خود را از دست داده اند.

قربانیان این بیماری دچار اسهال، تب شدید و حالت تهوع بوده اند. مسئولان می گویند که بیش از ۱۵۰۰ نفر به وبا مبتلا شده اند.

در حال حاضر گزارش هایی در مورد شیوع این بیماری در مناطق آرتی بونیت و فلات مرکزی هائیتی در شمال پورتوپرنس، پایتخت این کشور دریافت شده است.

مسئولان دولتی نگران گسترش و شیوع بیشتر وبا به اردوگاه های ده‌ها هزار نفر از بی جا شدگان ناشی از زلزله مخرب ماه ژانویه این کشور هستند.

هائیتی

بیم آن می رود که این بیماری به اردوگاههای بی‌جا شدگان ناشی از زلزله ماه ژانویه در هائیتی گسترش یابد

بیماری وبا نوعی عفونت روده ای است که بر اثر نوعی باکتری ایجاد می شود و از طریق آب و غذا انتقال می یابد.

این بیماری موجب اسهال و استفراغ شده و به خشکی شدید آب بدن بیمار منجر می شود و در صورت عدم درمان فوری، می تواند به سرعت موجب مرگ بیماران شود.

با این وجود درمان این بیماری ساده است و از طریق مصرف آنتی بیوتیک ها و تامین آب از دست رفته بدن انجام می شود.

دکتر گابریل تیموتی، از مسئولان وزارت بهداشت هائیتی به خبرگزاری رویترز گفته است که از ۱۵ مورد نمونه آزمایش شده، تاکنون در ۱۳ مورد بیماری وبا را تایید کرده است.

همچنین الکس لارسن، وزیر بهداشت هائیتی هم می گوید معتقد است که این بیماری وبا است.

رنه پروال، رییس جمهوری هائیتی هم رسما تایید کرد که عامل مرگ این افراد بیماری وبا بوده است.

در حال حاضر بیمارستان های محلی مملو از بیماران است و تلاش هایی در جریان است تا بخشی از این بیماران به کلینیک های درمانی در مناطق دیگر منتقل شوند.

در میان بیماران، افرادی از سنین مختلف به چشم می خورند اما بر اساس گزارش ها کودکان و افراد سالخورده بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.

پس از وقوع زلزله اخیر هائیتی در ماه ژانویه که به مرگ ۲۵۰ هزار نفر و بی جا شدن یک میلیون و پانصد هزار نفر منجر شد، همواره نگرانی هایی در مورد شیوع وبا در میان بازماندگان این حادثه وجود داشته است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.