مردم بحرین به پای صندوق‌های رای رفتند

رای دهندگان بحرینی
Image caption حکومت در بحرین همواره در اختیار مسلمانان سنی بوده است

مردم بحرین، امروز شنبه ۲۳ اکتبر در حالی پای صندوق های رای رفته اند که نگرانی هایی در باره نحوه برگزاری انتخابات پارلمانی در این کشور وجود دارد.

حزب شیعه مخالف دولت که اصلی ترین گروه مخالف در این کشور در حاشیه خلیح فارس به شمار می رود، گفته است این انتخابات آزاد و عادلانه نخواهد بود.

عمده جمعیت بحرین را شیعیان تشکیل می دهند اما زمامداران این کشور سنی مذهب هستند.

شیعیان می گویند با آنها در این کشور به مانند "شهروند درجه دو" رفتار می شود.

طی روزهای قبل از انتخابات، چند فعال شیعه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

دولت بحرین متهم به وضع محدودیت های شدید برای رسانه ها و اینترنت در این کشور است.

مقام های دولتی بحرین می گویند انتخابات در این کشور شفاف خواهد بود اما مخالفان می گویند غیبت ناظران بین المللی، اعتبار این انتخابات را زیر سئوال می برد.

جان لاین، خبرنگار خاورمیانه ای بی بی سی می گوید در این انتخابات، رقابت میان اسلامگراها و افرادی خواهد بود که دیدگاه سکولاری در مورد اداره حکومت دارند.

او می گوید اسلامگراها به عنوان مثال، خواهان وضع محدودیت برای فروش الکل هستند اما مخالفان با این حرکت می گویند این کار به موقعیت بحرین به عنوان یک مرز جهانی افتصادی لطمه می زند.

حضور زنان

مجلس بحرین در حال حاضر یک نماینده زن دارد و این احتمال وجود دارد که تعداد زنان نماینده افزایش یابد.

زنان بحرین از سال ۲۰۰۱ امکان رای دادن یافتند اما حضور آنها در عرصه سیاست با دشواری های فراوانی رو به رو است. گروه های اسلامگرا، عمدتا با حضور آنها در عرصه های سیاسی مخالفند و از نامزدی آنها در انتخابات حمایت نمی کنند.

در انتخابات دور پیش در سال ۲۰۰۶، لطیفه القعود توانست بدون شرکت در انتخابات وارد مجلس بحرین شود. او تنها کاندیدای منطقه خود بود.

او اولین زن بحرینی است که به مجلس راه یافته است.

مطالب مرتبط