نوری مالکی اقدام ویکی لیکس را بازی سیاسی خواند

Image caption نوری مالکی برای حفظ سمت نخست وزیری در تلاش است

نوری مالکی، نخست وزیر عراق، هشدار داده که ویکی لیکس هزاران گزارش طبقه بندی شده نظامیان آمریکایی در عراق را با هدف تضعیف وی منتشر کرده است.

وبسایت ویکی لیکس روز جمعه حدود ۴۰۰ هزار گزارش محرمانه ارتش آمریکا در مورد جنگ عراق را در اختیار رسانه ها قرار داد.

نوری مالکی روز شنبه (۲۳ اکتبر) طی بیانیه ای ویکی لیکس را متهم کرد که با هدف مختل کردن روند سیاسی عراق و تحریک احساسات عمومی علیه احزاب ملی، رهبران و به ویژه شخص نخست وزیر این کار را انجام داده است.

او گفت: "مردم عراق از این بازی ها و حباب های رسانه ای که با انگیزه شناخته شده سیاسی انجام می شود آگاهند."

اما جولیان آسانژ، مدیر وبسایت ویکی لیکس، در یک کنفرانس خبری در لندن گفته است که هدفش بیان حقایق در مورد جنگ عراق بوده است.

یکی از سخنگویان ائتلاف سکولار العراقیه به رهبری ایاد علاوی، رقیب آقای مالکی نیز گفته است که اسناد مذکور ثابت می کند که نباید گذاشت قدرت در دست نوری مالکی متمرکز شود و اینکه آقای مالکی باید کناره گیری کند.

خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید در مجموع مردم عراق به افشاگری ویکی لیکس چندان توجهی نکرده اند.

دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، روز شنبه در وب سایت اجتماعی تویتر اقدام ویکی لیکس را محکوم کرد.

او این اقدام را "انتشار غیرمسوولانه مدارک طبقه بندی شده دزدی" توصیف کرد که به گفته او، جان افراد را به خطر می اندازد و اطلاعات محرمانه در اختیار دشمان آمریکا قرار می دهد.

پیش از این، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز گفته بود که به طور صریح افشای هرگونه مدارک محرمانه ای که سربازان آمریکا و نیروهای کشورهای متحدش را به خطر می اندازد، محکوم می کند.

جزئیات

ویکس لیکس پیش از آنکه این اسناد را منتشر کند بخش های از محتویات آنها حذف کرده تا نام افراد یا مکان هایی که حساس تشخیص داده است را افشا نکند.

در این اسناد آمده که نیروهای آمریکایی درباره شکنجه عراقی ها توسط نیروهای امنیتی عراق اقدام جدی نمی کردند.

بر اساس این گزارش های داخلی ارتش آمریکا، پس از تهاجم به عراق در سال ۲۰۰۳، "صدها" غیرنظامی عراقی در ایستگاه های بازرسی ارتش آمریکا کشته شدند.

بر اساس این مدارک، بیش از ۱۵ هزار غیرنظامی در خشونت هایی که قبلا در باره آنها اطلاعاتی منتشر نشده بود، کشته شده اند.

Image caption در گزارش های منتشره توسط ویکی لیکس اتهام های علیه ایران و سپاه پاسداران مطرح است

این مدارک نشان می دهند که آمریکا شمار غیرنظامیانی را که در خشونت های عراق کشته شده اند، ثبت کرده در حالی که وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) پیشتر اعلام کرده بود که آمار قربانیان غیرنظامی را ثبت نمی کند.

اسناد منتشر شده توسط ویکی لیکس همچنین از دخالت ایران در خشونت های عراق حکایت دارد.

این اسناد شامل گزارش های متعدد و موارد مشخصی است که سپاه پاسداران ایران و به ویژه نیروی قدس متهم به آموزش شبه نظامیان شیعه عراقی، ارسال سلاح، راکت و بمب های دست ساز پیشرفته شده است.

مطابق این مدارک نیروی قدس به همراه حزب الله لبنان، شبه نظامیان شیعه عراقی را در اردوگاهی در نزدیکی قم آموزش می دادند که برخی مقام های عراقی و همینطور سربازان آمریکایی را گروگان گرفته و یا به قتل برسانند.

وزارت دفاع آمریکا ویکی لیکس را متهم کرده که با انتشار این مدارک، جان افراد را به خطر انداخته است.

اما کریستین هرافنسون، از دیگر سخنگویان وبسایت ویکی لیکس در همین کنفرانس خبری گفت ویکی لیکس این اسناد را اصلاح کرده و هر گونه اطلاعاتی که ممکن بود جان افراد را به خطر بیاندازد، از متن آنها حذف شده است.

مدارک تازه ای که ویکی لیکس منتشر کرده، بزرگترین نمونه از افشای اطلاعات محرمانه در تاریخ آمریکاست.

یکی از سخنگویان وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، ضمن رد مندرجات این مدارک، آنها را مشاهدات اولیه و خام واحدهای رزمی خواند، مشاهداتی که تنها صحنه هایی از "اتفاقات مصیبت بار و همچنین اتفاقات پیش افتاده و معمولی" است.

اما گزارشگر ویژه سازمان ملل در مساله شکنجه از باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، خواسته است که درباره این اتهامات، تحقیق کند.

آدام بروکس خبرنگار بی بی سی در پنتاگون که اسناد منتشر شده ویکی لیکس را بررسی کرده است می گوید، این مدارک حاوی شیوه هایی است که مقام های عراقی برای شکنجه استفاده می کردند.

وی می افزاید شوک الکتریکی، سوراخ کردن بدن با مته های برقی و حتی اعدام از جمله این موارد است.

آدام بروکس می گوید بر اساس این مدارک، ارتش آمریکا از این آزارها مطلع بوده اما مقام های بالای ارتش بر روی گزارش هایی که دریافت می کردند مهر "تحقیقات بیشتر لازم نیست" زدند.

یکی از ۳۹۱ هزار و ۸۳۱ سندی که ویکی لیکس منتشر کرده ویدئویی است که نشان می دهد سربازان ارتش عراق یک زندانی را به خیابان می برند، به روی زمین می اندازند و به او شلیک می کنند.

در گزارشی دیگر سربازان آمریکایی احتمال می دهند که مامورین عراقی انگشت های یک زندانی را قطع کرده و او را با اسید سوزانده اند.

ویکی لیکس در ژوئیه گذشته نیز با انتشار بیش از ۷۰ هزار سند محرمانه از جنگ افغانستان خشم دولت و ارتش آمریکا را برانگیخت.

مقام های ارتش آمریکا در آن زمان گفتند که درز این اسناد ممکن است جان سربازان آمریکایی و غیرنظامیان افغان را به خطر اندازد زیرا برخی اسناد شامل اسامی افراد محلی است که به نیروهای ائتلاف کمک می کنند.

مطالب مرتبط