پنتاگون در باره اتهام بدرفتاری با زندانیان در عراق تحقیق نمی‌کند

بازداشت شدگان عراقی --آرشیو
Image caption بر اساس مدارک ویکی لیکس، ارتش آمریکا از آزار زندانیان مطلع بوده اما مقام های بلندپایه ارتش بر روی گزارش ها مهر "تحقیقات بیشتر لازم نیست" زدند

وزارت دفاع آمریکا می گوید هیچ برنامه ای برای تحقیق مجدد در باره اتهام بدرفتاری نیروهای امنیتی عراق با زندانیان که در اسناد تازه منتشر شده توسط سایت ویکی لیکس به آن اشاره شده، ندارد.

این اسناد و مدارک حاوی شیوه هایی است که نیروهای عراقی برای شکنجه استفاده می کردند.

وبسایت ویکی لیکس روز جمعه حدود ۴۰۰ هزار گزارش محرمانه ارتش آمریکا در مورد جنگ عراق را در اختیار رسانه ها قرار داد.

یک سخنگوی پنتاگون -وزارت دفاع آمریکا- در بیانیه ای کتبی به بی بی سی گفت ارتش آمریکا، گزارش ها در باره بدرفتاری با زندانیان را در زمان وقوع آنها به مقام های عراقی گزارش داده است.

آدام بروکس خبرنگار بی بی سی در پنتاگون که اسناد منتشر شده ویکی لیکس را بررسی کرده، گفته است بر اساس این مدارک، ارتش آمریکا از این آزارها مطلع بوده اما مقام های بلندپایه ارتش بر روی گزارش هایی که دریافت می کردند، مهر "تحقیقات بیشتر لازم نیست" زدند.

یکی از ۳۹۱ هزار و ۸۳۱ سندی که ویکی لیکس منتشر کرده، ویدئویی است که نشان می دهد سربازان ارتش عراق یک زندانی را به خیابان می برند، به روی زمین می اندازند و به او شلیک می کنند.

در گزارشی دیگر سربازان آمریکایی احتمال می دهند که مامورین عراقی انگشت های یک زندانی را قطع کرده و او را با اسید سوزانده اند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در مساله شکنجه از باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، خواسته است که درباره این اتهامات، تحقیق کند.

هشدار مالکی و انتقاد از ویکی لیکس

در همین حال، نوری مالکی، نخست وزیر عراق، هشدار داده که ویکی لیکس هزاران گزارش طبقه بندی شده نظامیان آمریکایی در عراق را با هدف تضعیف او منتشر کرده است.

نوری مالکی روز شنبه (۲۳ اکتبر) طی بیانیه ای ویکی لیکس را متهم کرد که با هدف مختل کردن روند سیاسی عراق و تحریک احساسات عمومی علیه احزاب ملی، رهبران و به ویژه شخص نخست وزیر این کار را انجام داده است.

او گفت: "مردم عراق از این بازی ها و حباب های رسانه ای که با انگیزه شناخته شده سیاسی انجام می شود آگاهند."

این در حالی است که ساعاتی پیش از واکنش نخست وزیر عراق، جولیان آسانژ، مدیر وبسایت ویکی لیکس، در یک کنفرانس خبری در لندن گفته بود که هدفش بیان حقایق در مورد جنگ عراق است.

یکی از سخنگویان ائتلاف سکولار العراقیه به رهبری ایاد علاوی، رقیب آقای مالکی نیز گفته است که اسناد مذکور ثابت می کند که نباید گذاشت قدرت در دست نوری مالکی متمرکز شود و اینکه آقای مالکی باید کناره گیری کند.

خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید در مجموع مردم عراق به افشاگری ویکی لیکس چندان توجهی نکرده اند.

جزئیات

ویکس لیکس پیش از آنکه این اسناد را منتشر کند بخش های از محتویات آنها حذف کرده تا نام افراد یا مکان هایی را که حساس تشخیص داده، افشا نکند.

در این اسناد آمده که نیروهای آمریکایی درباره شکنجه عراقی ها توسط نیروهای امنیتی عراق اقدام جدی نمی کردند.

بر اساس گزارش های داخلی ارتش آمریکا، پس از تهاجم به عراق در سال ۲۰۰۳، "صدها" غیرنظامی عراقی در ایستگاه های بازرسی ارتش آمریکا کشته شدند.

بر اساس این مدارک، بیش از ۱۵ هزار غیرنظامی در خشونت هایی که قبلا در باره آنها اطلاعاتی منتشر نشده بود، کشته شده اند.

این مدارک نشان می دهند که آمریکا شمار غیرنظامیانی را که در خشونت های عراق کشته شده اند، ثبت کرده در حالی که وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) پیشتر اعلام کرده بود که آمار قربانیان غیرنظامی را ثبت نمی کند.

مدارک تازه ای که ویکی لیکس منتشر کرده، بزرگترین نمونه از افشای اطلاعات محرمانه در تاریخ آمریکاست.

مطالب مرتبط