مذاکرات آمریکا با چین بر سر نوسان نرخ ارز

تیموتی گایتنر، وزیر دارایی آمریکا
Image caption مقام های آمریکایی می گویند هیچ سیاستی برای پایین نگه داشتن ارزش دلار ندارند

تیموتی گایتنر، وزیر دارایی آمریکا، در حاشیه نشست بیست کشور مهم اقتصادی جهان با معاون نخست وزیر چین دیدار کرد. این دو کشور بر سر نوسان نرخ ارز و مازاد موازنه بازرگانی اختلاف نظر دارند.

دیدار آقای گایتنر و آقای کیشان در حالی صورت می گیرد که مقام های آمریکایی مدتهاست ادعا می کنند چین با دستکاری کردن ارزش یوآن، زمینه را برای صادرات محصولات خود فراهم تر می کند. اما چین این ادعای آمریکا را رد می کند.

روز گذشته (شنبه 23 اکتبر - اول آبان) وزرای دارایی گروه بیست در پایان نشست دو روزه خود در سئول، پایتخت کره جنوبی، توافق کردند ارزش پول خود را برای افزایش توان صادراتی کاهش ندهند و در مقابل اجازه دهند بازار جهانی ارزش ارزها را تعیین کند.

این گفتگوها در شرایطی انجام می شود که بازارهای مالی جهان در شرایط دشواری قرار دارد به طوری که برخی آن را "جنگ ارزی" نامیده اند.

اعضای گروه بیست در پایان این نشست همچنین توافق کردند که در ساختار صندوق بین المللی پول اصلاحاتی انجام دهند و نقش کشورهای توسعه یافته را در این صندوق افزایش دهند.

اگرچه نرخ برابری یوآن در برابر سایر ارزهای مهم جهان از اصلی ترین موضوع های نشست دو روز گذشته گروه بیست بود اما نرخ پایین بهره در آمریکا نیز موجب شده بسیاری از سرمایه گذاران برای کسب سود بیشتر به کشورهای در حال توسعه متمایل شوند که این به پایین ماندن ارزش دلار آمریکا انجامیده است.

مقام های آمریکایی می گویند هیچ سیاستی برای پایین نگه داشتن ارزش دلار ندارند، بلکه این تنها بخشی از تبعات برنامه مشوقهای اقتصادی است.

با این حال، بسیاری از کشورهای مهم اقتصادی جهان که برخی از آنها عضو گروه بیست نیز هستند، اعلام کرده اند که ضعیف بودن نرخ برابری دلار آمریکا در برابر سایر ارزهای جهان موجب بروز مشکل در مناسبات اقتصادی آنها شده است.