پاپ طرفین مناقشه خاورمیانه را به صلح ترغیب کرد

پاپ بندیکت شانزدهم
Image caption پاپ برای رسیدگی به وضعیت مسیحیان در جهان عرب می کوشد

پاپ بندیکت شانزدهم اسرائیلی ها و فلسطینی ها را ترغیب کرده است که برای رسیدن به صلح سخت بکوشند و امید خود را به یافتن راه حلی برای مناقشه خاورمیانه از دست ندهند.

او در پایان ملاقات دو هفته ای اسقف های اعظم کاتولیک که از سراسر جهان در رم گرد آمده بودند سخن می گفت.

پاپ همچنین گفت که صلح بهترین راه متوقف کردن روند مهاجرت مسیحیان از خاورمیانه است.

از سوی دیگر نخست وزیر اسرائیل از فلسطینی ها خواسته است که برای رسیدن به استقلال به شیوه ای غیر از گفت و گوهای صلح متوسل نشوند.

فلسطینی ها که از ادامه ساخت شهرک های یهودی نشین در جریان مذاکرات صلح سرخورده هستند، گفته اند که ممکن است از سازمان ملل متحد بخواهند یک کشور مستقل فلسطینی پشت "خط سبز" - سرزمین هایی که اسرائیل از جنگ 1967 در خاورمیانه اشغال کرد - را به رسمیت بشناسد.

بنیامین نتانیاهو پس از نشست هفتگی کابینه اش گفت که گفت و گوهای رو در رو بهترین گزینه برای دستیابی به صلح است.

او گفت: "فکر می کنم هر تلاشی برای دور زدن گفت و گوها و مراجعه به نهادهای بین المللی واقع گرایانه نیست و به هیچ وجه روند رسیدن به صلح را پیش نمی برد."

پاپ بندیکت در مراسم روز یکشنبه از زبانی صریح استفاده کرد: "صلح ممکن است. صلح نیازی عاجل است. صلح همچنین بهترین راه برای جلوگیری از مهاجرت از خاورمیانه است."

در این کنفرانس بیانیه ای صادر شد که در آن آمده بود جامعه جهانی باید "گام های حقوقی لازم برای پایان دادن به اشغال سرزمین های مختلف عربی را بردارد."

فلسطینی ها این بیانیه را گواهی بر "اخلاقی و حقوقی" بودن حق پیدایش یک کشور مستقل فلسطینی دانستند.

صائب عریقات مذاکره کننده ارشد فلسطینی گفت: "ما از درخواست این شورا از جامعه جهانی برای حفظ ارزش های جهانی آزادی، حیثیت و عدالت حمایت می کنیم."

به گزارش خبرگزاری فرانسه او گفت مسیحی ها "بخشی جدایی ناپذیر" از مردم فلسطینی هستند و اسرائیل را به خاطر مهاجرت مسیحیان از منطقه مقصر دانست.

مطالب مرتبط