چرا انتخابات میان دوره‌ای آمریکا اهمیت دارد؟

انتخابات میان‌دوره‌ای ایالات متحده

انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا دوم نوامبر برگزار خواهد شد. نتیجه این انتخابات تعیین می‌کند که کدامیک از احزاب دموکرات و یا جمهوریخواه طی دو سال آینده زمام امور را در کنگره این کشور در دست خواهند گرفت.

انتخابات میان‌دوره‌ای چیست؟

این انتخابات به دلیل این که در نیمه دوره چهارساله‌ زمامداری رئیس‌جمهور برگزار می شود، اصطلاحا "میان‌دوره‌ای" نامیده می‌شود؛ ‌اگر چه در واقع این رای‌گیری برای کنگره (‌شامل مجلس نمایندگان و سنا، دو نهاد قانون‌گذاری ایالات متحده) ‌و در بعضی ایالت‌ها برای انتخاب فرماندار انجام خواهد شد.

انتخابات کنگره هر دو سال یک بار برگزار می شود که طی آن کلیه ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان و تقریبا یک سوم کرسی های مجلس سنا - از مجموع یکصد کرسی - به رای گذاشته می شود.

اعضای مجلس نمایندگان برای دوره های دو ساله انتخاب می شوند اما دوره کار سناتورها شش سال است.

امسال برای ۳۷ کرسی سنا رقابت وجود دارد و هم چنین رای‌گیری برای ۳۷ کرسی فرمانداری در ایالت‌های مختلف انجام خواهد شد.

چرا انتخابات میان دوره‌ای اهمیت دارد؟

موضوع مورد بحث، در اختیار گرفتن کنترل کنگره به عنوان نهاد قانون‌گذاری ایالات متحده است. این انتخابات در حالی برگزار می شود که حزب دموکرات باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در هر دو مجلس نمایندگان و سنا اکثریت را در اختیار دارد.

در حال حاضر، این حزب با داشتن پنجاه و نه کرسی در مجلس سنا (‌شامل دو کرسی نمایندگان مستقل که با دموکرات‌ها همکاری می‌کنند) و نزدیک به چهل کرسی در مجلس نمایندگان در اکثریت است.

تصمیم‌گیری در مورد دستور جلسات قانون‌گذاری در هر دو مجلس، به عهده رهبران قدرتمند جناح اکثریت است. هم‌چنین هیئت رئیسه این دو مجلس نیز از میان اعضای حزب حائز اکثریت انتخاب می شوند.

در انتخابات سال ۲۰۱۰ کدام حزب بیشترین شانس را دارد؟

اغلب در انتخابات میان‌دوره‌ای حزب رئیس‌جمهور چند کرسی را از دست می‌دهد؛ ‌این اتفاق بخصوص در دوره اول زمامداری رئیس‌جمهور امری رایج است.

از سال ۱۹۴۶ تاکنون، میانگین کرسی‌های از دست‌رفته در انتخابات دوره ‌اول ریاست‌جمهوری برای حزب حاکم، ۲۵ کرسی از مجلس نمایندگان و ۳ کرسی از مجلس سنا بوده ‌است.

ترومن (در سال ۱۹۴۶) ‌و کلینتون (در سال ۱۹۹۲)‌ هر کدام ۵۴ کرسی از مجلس نمایندگان را از دست دادند، این در حالی ا‌ست که جانسون ‌(‌در سال ۱۹۶۶) ‌۴۸ کرسی را واگذار کرد.

اقتصاد ایالات متحده در سال ۲۰۱۰ عاملی‌ است که به حزب دموکرات به عنوان حزب حاکم بسیار صدمه می‌زند. میزان بیکاری بیش از ۹ درصد است. بنابر نتایج نظرسنجی‌ها بسیار متحمل است که حزب دموکرات زمام مجلس نمایندگان را از دست داده و در مجلس سنا نیز از اکثریت بیفتد.

اگر دموکرات‌ها کنترل کنگره را از دست بدهند چه اتفاقی می‌افتد؟

آمریکایی‌ها از اصطلاح "دولت دوپاره" برای توصیف شرایطی که در آن دو حزب متفاوت، عهده‌دار کنگره و نهاد ریاست‌جمهوری ‌هستند، استفاده می‌کنند.

اغلب در چنین شرایطی، روسای جمهور توانسته‌اند که روابط کاری‌شان را با رهبران کنگره‌ای از حزب مخالف بهبود ببخشند. داشتن دولت دوپاره در دهه‌های هشتاد و نود قرن بیستم بسیار معمول بوده است.

البته همیشه همه چیز به آرامی پیش نمی‌رود. در سال‌های ۱۹۹۵ و ۱۹۹۶، کنگره‌ای که تحت کنترل جمهوری‌خواهان بود دستور توقف خدمات غیرضروری دولتی را برای مدت کوتاهی صادر کرد. دلیل این اقدام این بود که بیل کلینتون از کاهش برخی از مواد بودجه سرباز زده بود.

آیا سابقه حضور در مجلس سنا و نمایندگان در این انتخابات عامل تعیین کننده‌ای‌است؟

نماینده بودن هم مانند تکیه زدن بر کرسی ریاست جمهوری همواره از نظر تاریخی به نفع نامزد‌ها بوده است.

به شکل سنتی، احتمال انتخاب مجدد اعضای مجلس نمایندگان بیش از ۹۰ درصد است.

با این وجود، نظرسنجی‌های امسال نشان می‌دهد که میزان نارضایتی از اعضای فعلی کنگره به شکل غیرمعمولی بالاست.

چرا همه در یک زمان انتخاب نمی‌شوند؟

سیستم انتخابات در آمریکا به گونه‌ای طراحی شده که دارای هم‌پوشانی باشد؛ ‌هم از نظر تقسیم قدرت بین نهاد‌های مختلف و هم از نظر زمانی که مردم به آن‌ها رای می‌دهند.

مجلس نمایندگان، بزرگترین مجلس در بین مجالس دوگانه کنگره است. انتخاب تعداد اعضای آن از هر ایالت، تابعی از میزان جمعیت ایالت‌ها است. هدف این بوده که این مجلس مستقیما منعکس کننده آرای عموم باشد، به همین دلیل است که اعضای آن هر دوسال یک بار انتخاب می‌ شوند.

در مقابل مجلس سنا طوری برنامه ریزی شده که بیشتر نقطه نظرات سیاست‌مداران را منعکس کند. نمایندگان مجلس سنا شش سال در سمت خود می‌مانند و بدون توجه به میزان جمعیت، هر ایالت دارای دو نماینده در مجلس سنا است.