انفجار مرگبار در زیارتگاه صوفیان در پاکستان

محل زیارتگاه بعد از انفجار
Image caption انفجار بمب در برابر در ورودی زیارتگاه خساراتی به بار آورد اما به ساختمان اصلی آسیبی نرساند

انفجار در یکی از زیارتگاه های مهم صوفیان در پاکستان شماری کشته و زخمی برجای گذاشته است.

روز دوشنبه، 3 آبان (25 اکتبر)، پلیس ایالت پنجاب در پاکستان گزارش کرد که در اثر انفجار بمب در زیارتگاه فرید الدین گنج شکر، واقع در شهر پاکپتن در این ایالت، دست کم پنج نفر کشته و سیزده نفر دیگر زخمی شده اند.

این انفجار در زمان اقامه نماز صبح در این زیارتگاه روی داد و به گفته مقامات محلی، یک زن نیز از جمله کشته شدگان این حادثه بوده است.

وضعیت بعضی از زخمی های این بمب گذاری وخیم گزارش شده است.

به گزارش شاهدان عینی، بمب در نزدیک در ورودی محوطه زیارتگاه منفجر شد و اگرچه در چوبی و ساختمان های نزدیک آن را منهدم کرد اما به ساختمان اصلی زیارتگاه آسیب جدی نرساند.

گفته می شود که این بمب در یک موتورسیکلت جاسازی شده بود و شماری از قربانیان این واقعه مشتریان کافه ای در نزدیکی زیارتگاه بودند که هنگام انفجار، در این محل صبحانه صرف می کردند.

انفجار در زیارتگاه بابا فرید در ادامه حمله به مراکز اهل تصوف در پاکستان طی ماه های اخیر روی داده است.

اگرچه تا کنون هیچ گروهی مسئولیت حمله روز دوشنبه را برعهده نگرفته، اما مقامات محلی اسلامگرایان تندرو را به این بمب گذاری متهم کرده اند.

Image caption زیارتگاه بابا فرید از اماکن مورد احترام بسیاری از مسلمانان پاکستان است

اوایل ماه اکتبر، دو انفجار انتحاری در یکی از مراکز صوفیان در کراچی دست کم هشت نفر را کشت و بیش از شصت نفر را زخمی کرد.

در ماه ژوئیه هم بمب گذاری در زیارتگاه داتا دربار، آرامگاه یکی از عرفای سده پنجم هجری در شهر لاهور،که از قدیمی ترین و مهمترین اماکن اهل تصوف در پاکستان محسوب می شود، به کشته شدن چهل و هفت نفر منجر شد.

طالبان مسئولیت حمله به تعدادی از اماکن متعلق به صوفیان را بر عهده گرفته و دلیل این حملات را مغایرت اعتقادات و مراسم صوفیان با استنباط خود از موازین و مناسک اسلامی قلمداد کرده اند.

اکثر مردم پاکستان مسلمان سنی هستند و در عین حال، بسیاری از آنان برای پیشوایان صوفیه احترام قایلند و زیارت مراکز مقدس اهل تصوف در میان مردم کاملا رواج دارد.

رهبران اهل تصوف در پاکستان از دولت به دلیل ناتوانی در حمایت از صوفیان و مراکز متعلق به آنان انتقاد کرده اند.

فرید الدین مسعود گنج شکر، مشهور به بابا فرید، از رهبران صوفیان چشتی، در قرن دوازده میلادی (هفتم هجری قمری) می زیست و از او به عنوان یکی از نخستین سرایندگان بزرگ شعر به زبان پنجابی هم نام برده می شود.

مطالب مرتبط