زیپی لیونی: ترکیه عمدا اسرائیل را تحریک کرد

Image caption کشتی امداد رسان به غزه که در 31 ماه مه مورد حمله اسرائیل قرار گرفت

زیپی لیونی، رهبر حزب مخالف دولت اسرائیل، ترکیه را متهم کرده که در جریان حمله به کشتی کمک رسانی به غزه، اسرائیل را تحریک کرده است.

خانم لیونی این سخنان را در برابر کمیته تحقیق پرونده حمله اسرائیل به کشتی امدادرسانی به غزه ایراد کرد. در حمله اسرائیل به کشتی کمک رسانی غزه در 31 مه سالجاری میلادی 9 فعال حقوق بشر ترک کشته شدند.

رهبر حزب مخالف دولت اسرائیل، ترکیه را متهم کرده که از "خلاء سیاسی" بهره برداری کرده تا به حاکمیت حماس مشروعیت دهد.

در همین حال آنکارا خواستار عذر خواهی و پرداخت غرامت اسرائیل به این کشور پس از کشته شدن 9 تبعه ترکیه شده است. حمله اسرائیل به این کشتی امدادرسان موجب اعتراض های بین المللی شد.

ترکیه هیات تحقیق اسرائیل را رد کرده و آن را فاقد مشروعیت دانسته است.

پس از اعتراض به حمله به کشتی امداد رسان به غزه، اسرائیل اجازه داده اقلام غذایی بیشتری به غزه وارد شود، اما این منطقه همچنان از هوا و دریا در محاصره کامل است.

در عین حال محدودیت رفت و آمد به منطقه اعمال می شود و صادرات نیز همچنان ممنوع است. همچنین واردات مواد ساختمانی و هر ماده ای که امکان استفاده نظامی داشته باشد، ممنوع است.

اسرائیل می گوید این اقدامات برای جلوگیری از قاچاق اسلحه به جنبش اسلامی حماس است اما سازمان ملل متحد می گوید این مجازات جمعی است و یک میلیون و نیم ساکن غزه نیز در این مجازات آسیب می بیینند.

"تاکتیک تبلیغاتی"

خانم لیونی که در دولت پیشین اسرائیل وزیر امور خارجه و معاون نخست وزیر بوده است، در آن دوره محاصره سنگین تری وضع کرده بود. او به هیات تحقیق گفت که می خواهد نسبت به "مشروعیت حرکت اسرائیل در حمله به کشتی امداد رسان به غزه" شهادت دهد.

او همچنین گفته: "کشتی امدادرسان غزه حمایت جهانی را به همراه داشت به دلیل آنکه در آن زمان مذاکرات صلح با فلسطین امکان نداشت، ترکیه از این خلا سیاسی سو ستفاده کرد و با این هدف می خواست به حماس مشروعیت بخشد."

در حمله به کشتی امداد رسان به غزه 9 نفر ترک حامی فلسطینیان کشته شده و تعداد زیادی نیز مجروح شدند، اسرائیل به این کشتی حمله کرد و دلیل آن را نقض محاصره دریایی غزه اعلام کرد.

مطالب مرتبط