"حافظ شیرازی، عالم، صوفی یا رند می‌خواره"

Image caption در همایش به نقش سازنده کارمندان کتابخانه برای جلب توجه جوانان به کتابخوانی تأکید شد

در دوشنبه کنفرانس علمی و نمایشگاه کتب حافظ شیرازی، شاعر و متفکر شرق برگزار شد.

این همایش در رابطه به سالگرد روز تولد حافظ شیرازی و در تالار کنفرانس کتابخانه به نام ابوالقاسم فردوسی دایر شد، و اکثر شرکت‌کنندگان آن از جمله کارمندان این کتابخانه بودند.

در کنفرانس علمی، دانشمندان ادب‌شناس تاجیک در باره شناختی حافظ و پهلوهای مختلف ایجادیات وی سخنرانی کرده‌اند.

Image caption در کتابخانه فردوسی کتب زیادی از آثار حافظ شیرازی محفوظ است

هرچند بیشتر سخنرانان این کنفرانس بر آن عقیده بودند که اخیراً در تاجیکستان توجّه جوانان برای آموزش زندگینامه حافظ شیرازی و آشنانی با آثار وی بیشتر شده است.

ولی صحبت با برخی از جوانان در خیابانهای شهر دوشنبه خاکی از آن بود که تعداد زیاد جوانان از آثار حافظ شیرازی و شعرای زمان او بی‌خبر بوده‌اند.

عارف، عالم و فیلسوف

میرزا‌محمد نوید، کارمند علمی کتابخانه به نام فردوسی، بروز ناآرامیها در تاجیکستان و کاهش سطح آموزش و پرورش در مدارس و دانشگاههای تاجیکستان یکی از پیامدهای اصلی دور ماندن اکثر جوانان از آموزش عمیق آثار نیاکان می‌داند.

همچنین به گفته وی عامل دیگر آن است که تاجیکستانیان از خط نیاکان خویش دور مانده‌اند و خواندن آثار نیاکان با خط فارسی برای آنها مشکل است.

آقای نوید می‌گوید که حافظ شیرازی با آثار خویشش هزاران سال دیگر در جهان باقی خواهد ماند.

Image caption آقای نوید می‌گوید که کاهش سطح زندگی اجتماعی مردم نیز یکی از عوامل دور ماندن جوانان از ادب و فرهنگ بوده است

ولی وی افزود که هر قرنی روی آثار و شخصیت وی مباحثات زیادی انجام گرفته و در آن دانشمندان در باره شخصیت وی اختلافات نظرهایی داشتند.

آقای نوید افزود: “در این مباحثات یکی حافظ را عارف و صوفی می‌خواند و دیگر رند می‌خواره. اما در واقع از نگاه من حافظ شیرازی شخصیت فراگیر تمام غرصه‌های علم، دانش و معرفت است. حافظ شیرازی، فیلسوف، عارف و دانشمند بود. و برای شناخت شخصیت وی جوانان باید آثار وی را بیاموزند و حد اقل شعرهای حافظ شیرازی را دانند و خوانند.”

میرزا‌محمد نوید می‌گوید که برای تربیت فرزندان باید هر یک خانواده در تاجیکستان حد اقل در منزل حدود 10 کتاب از آثار نیاکان داشته باشد. به گفته وی آموزش عمیق ایجادیات نیاکان در مدارس باید از کلاس ششم آغاز شود.

کمبود عدد چاپ کتب آثار نیاکان

از سوی دیگر میرزا ملااحمد، کارمند فرهنگستان علوم تاجیکستان که در کنفرانس در مورد “شناخت آثار حافظ شیرازی” سخنرانی کرد، می‌گوید که مشکلات اصلی در کمبود چاپ تیراژ آثار نیاکان از جمله ایجادیات حافظ شیرازی بوده است.

Image caption آقای احمد می‌گوید، کمبود آموزگاران بااستعداد در مدارس منجر به بی‌سواد ماندن جوانان شده است

آقای احمد می‌گوید: “من چندی قبل “گلچین آثار حافظ شیرازی”-را آماده چاپ کردم، اما این کتاب همگی به تعداد 500 عدد چاپ شد که برای مردم ما خیلی ناچیز است. در حالی که در دوران شوروی آثار نیاکان با تعداد تا 10 هزار عدد چاپ می‌شد.”

به گفته این دانشمند کاستگی سطح آموزش آثار نیاکان در مدارس یکی دیگر ا زمینه‌های کاهش شناخت آثار نیاکان در تاجیکستان است.

وی افزود: “اکثر آموزگاران صاحب‌استعداد به سبب کمبود حقوق مدارس را ترک گفتند، و افزایش توجه به سامانه‌ها و تماشای فیلمها در خانواده‌ها نیز موجب دور ماندن جوانان از کتابخوانی شده است.”

همچنین به عقیده میرزاملا احمد گران بودن قیمت کتب نیز روی دسترس شدن آثار نیاکان به خوانندگان تأثیر ناگواری گذاشته است.

حاکمجان محمدجان‌اف، معاون رئیس کتابخانه به نام ابوالقاسم فردوسی می‌گوید که هدف از برگزاری کنفرانسهای علمی و نمایشگاه آثار حافظ شیرازی در این کتابخانه جلب توجه جوانان به کتابخوانی و آشنایی آنها با آثار این متفکر شرق بوده است.

Image caption آقای محمدجان‌اف می‌گوید که هر ماهی آنها یک کنفراس علمی دایر می‌کنند

وی افزود: “ما برای تمام کارمندان کتابخانه به طور منظم جونین کنفرانسها را دایر می‌کنیم، تا آنها توانند جوانانی را که برای خواندن به کتابخانه می‌آیند تا دسترس شدن کتب لازم در جریان اطلاعات نخستین در مورد شخصیت شعرا و نویسندگان نیاکان و مؤثر گذارند.”

با این وجود به پاسخ ما در مورد شخصیت حافظ شیرازی و آثار وی عده از جوانانی که در خیابان رودکی محل کتابخانه به نام فردوسی قرار داشتند پاسخ داده‌اند که اصلا در این مورد اطلاعی ندارند.

بسیاری از این جوانان حتی نمی‌دانسته‌اند که بنایی که در نزدش نشسته بودند، کتابخانه بوده است.