انتخابات آمریکا؛ نامزدها و حامیانشان سرکیسه را شل کرده اند

کریستین او دانل
Image caption کریستین او دانل در تبلیغات انتخاباتی خود سعی کرد تبلیغات منفی علیه خود را خنثی کند

زنی جوان بر روی صفحه تلویزیون ظاهر می شود و به بییندگان یادآوری می کند نخبه یا جادوگرنیست و مانند بیشتر اعضای جامعه به یک دانشگاه معمولی رفته است.

کریستین او دانل، سیاستمدار محبوب جنبش اعتراضی تی پارتی و کاندیدای حزب جمهوری خواه برای کرسی نمایندگی ایالت دلاور در مجلس سنا، یکی از صدها نامزد انتخابات میان دوره ای آمریکاست که دوم نوامبر برگزار می شود.

خانم او دانل نیز مانند سایر نامزدها صدها هزار دلار را صرف تبلیغات انتخاباتی کرده است.

گزارشی که به تازگی منتشر شده است، نشان می دهد کاندیداهای نمایندگی کنگره در انتخابات امسال با هزینه کردن نزدیک به دو میلیارد دلار در مبارزات انتخاباتی خود، به رکورد جدیدی در این زمینه دست پیدا کرده اند.

میزان کمک مالی جمع آوری شده به وسیله این نامزدها هم به طور بی سابقه ای افزایش داشته است.

این در حالی است که پیشبینی می شود جمهوری خواهان در انتخابات امسال اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا را از دموکرات ها بگیرند و بتوانند اکثریت رقبای خود در سنا را به طور قابل ملاحظه ای ضعیف کنند.

انتقاد شهروندان آمریکایی از عملکرد اقتصادی دولت باراک اوباما بخت دموکرات ها برای ادامه برتری در کنگره را به شدت کاهش داده است.

انتخابات میان دوره ای آمریکا دوم نوامبر برگزار می شود و شهروندان این کشور همه ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان، ۳۷ نفر از نمایندگان مجلس سنا و فرمانداران ۳۷ ایالت را انتخاب خواهند کرد.

قوانین مختلفی نیز مانند آزادسازی مصرف ماریجوانا در چند ایالت در این انتخابات به همه پرسی گذاشته شده است.

انتخابات میان دوره ای در آمریکا، هر چهار سال یک بار و در فاصله بین دو انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود.

انتخابات پرهزینه؛ هزینه بی سابقه

"مرکز رفتار سیاسی مسوولانه" با انتشار گزارشی پیشبینی کرد در انتخابات امسال، نامزدهای مجلس نمایندگان آمریکا موفق به جمع آوری یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار کمک مالی شوند که در مقایسه با انتخابات دو سال قبل ۳۰ درصد بیشتر است.

بر اساس گزارش این مرکز، این نامزدها یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار برای تبلیغات انتخاباتی خود خرج خواهند کرد که ۵۴ درصد بیشتر از سال ۲۰۰۸ است.

گزارش می شود نامزدهای مجلس سنا نیز بیشتر از نیم میلیارد دلار برای تبلیغات انتخاباتی خود هزینه کنند.

اوان تریسی، مدیر موسسه تحقیقاتی تبلیغات رسانه ای در نیویورک رقابت شدید نامزدهای حدود یکصد کرسی مجلس نمایندگان را عامل افزایش هزینه های انتخاباتی می داند.

آقای تریسی گفت: "عوامل زیادی در افزایش بی سابقه هزینه های تبلیغاتی در انتخابات امسال موثر بوده است. به نظر من مهم ترین این عوامل، حجم بالای رقابت در حوزه های انتخابیه مختلف است. تکلیف یکصد کرسی مجلس نمایندگان مشخص نیست و در این شرایط کاندیداهای رقیب پول زیادی را برای جلب توجه رای دهندگان خرج می کنند."

در حالی که هنوز تکلیف حدود یکصد کرسی از ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان مشخص نیست، جمهوری خواهان با به دست آوردن ۳۹ کرسی جدید می توانند به اکثریت در این مجلس دست پیدا کنند.

وضع جمهوری خواهان در سنا کمی مشکل تر است زیرا برای برتری در این مجلس، به ده کرسی جدید نیاز دارند و به نظر بسیاری از تحلیلگران این موضوع امکان پذیر نیست.

از سوی دیگر، ظهور جنبش اعتراضی تی پارتی و انگیزه پیدا کردن طرفدران حزب جمهوری خواه برای بیرون راندن نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از این منصب، به افزایش کمک های پرداختی به نامزدهای انتخابات کمک کرده است.

آقای تریسی گفت: "بخش عمده ای از مردم از عملکرد سیاستمداران عصبانی هستند و خواستار کنار گذاشتن آنها از قدرت هستند. در این شرایط افراد ناراضی انگیزه بیشتری برای اهدای پول به نامزدها و حزب اقلیت دارند."