کمیسر حقوق بشر سازمان ملل خواستار تحقیق درباره اسناد جنگ عراق شد

بازداشت شدگان عراقی --آرشیو
Image caption ویکی لیکس این اسناد را جمعه منتشر کرده بود

ناوی پیلای، بلندپایه ترین مقام سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر، از آمریکا و عراق خواسته است که درباره اتهام بدرفتاری با زندانیان عراقی که در اسناد نظامی افشا شده توسط ویکی لیکس به آن اشاره شده، تحقیق کنند.

وبسایت ویکی لیکس روز جمعه حدود ۴۰۰ هزار گزارش محرمانه ارتش آمریکا در مورد جنگ عراق که به سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ مربوط می شود را منتشر کرد.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفته است که این اسناد نشان می دهد، مقام های آمریکایی از شکنجه و بدرفتاری با زندانیان در سطح گسترده توسط نیروهای عراقی آگاه بودند، اما هزاران نفر از بازداشت شدگان را تحویل دولت آن کشور دادند.

خانم پیلای گفت این اسناد همچنین حاوی اطلاعاتی از موارد متعددی است که در آن نظامیان آمریکایی غیرنظامیان عراقی را در ایستگاه بازرسی و در جریان عملیات کشته اند، مواردی که تاکنون فاش نشده بود.

او گفت این گزارش ها نگرانی او در مورد نقض جدی حقوق بشر در عراق که با اعدام های گسترده صحرایی و شکنجه بازداشتی ها همراه بوده است را تشدید کرده است.

خانم پیلای گفت که مقام های آمریکایی و عراقی باید اقدام های لازم برای تحقیق درباره تمامی این ادعاها و اجرای عدالت در مورد مسئولان قتل های غیرقانونی، شکنجه و سایر موارد نقض جدی حقوق بشر را انجام دهند.

ویکی لیکس که این اسناد را افشا کرده است می گوید ارتش آمریکا از گزارش کردن مرگ ۱۵ هزار غیرنظامی عراقی در جریان جنگ خودداری کرده است.

اما ارتش آمریکا روز دوشنبه گفت که شمار قربانیان را کمتر از میزان واقعی گزارش نداده است. پنتاگون همچنین این مساله را که نظامیان آمریکایی بدرفتاری با زندانیان عراقی را نادیده می گرفتند رد کرده است.

یک سخنگوی پنتاگون - وزارت دفاع آمریکا - در بیانیه ای کتبی به بی بی سی گفت ارتش آمریکا، گزارش ها در باره بدرفتاری با زندانیان را در زمان وقوع آنها به مقام های عراقی گزارش داده است.

مقام های عراقی قول داده اند که درباره ادعای بدرفتاری با زندانیان تحقیق کنند.

اما نوری مالکی، نخست وزیر عراق، گفت که ویکی لیکس این اسناد را با هدف تضعیف او منتشر کرده است.

او روز شنبه طی بیانیه ای ویکی لیکس را متهم کرد که با هدف مختل کردن روند سیاسی عراق و تحریک احساسات عمومی علیه احزاب ملی، رهبران و به ویژه شخص نخست وزیر این کار را انجام داده است.

مدارک تازه ای که ویکی لیکس منتشر کرده، بزرگترین نمونه از افشای اطلاعات محرمانه در تاریخ آمریکا تلقی می شود.

مطالب مرتبط