دسترسی محدود به اینترنت در تاجیکستان

Image caption تعداد اندکی از جمعیت تاجیکستان به شبکه اینترنت دسترسی دارند

بنا به اطلاع وزارت نقلیات و ارتباطات تاجیکستان، تنها حدود 10 در صد جمعیت این کشور به شبکه جهانی اینترنت دسترسی دارند.

اما انجمن فراهمگران اینترنت در تاجیکستان می‌گوید که طبق پژوهشهای اخیر این نهاد تعداد مشتریان شبکه اینترنت در این کشور یک میلیون و 800 هزار نفر ارزیابی شده است.

این در حالیست که در گزارش سازمان ملل متحد در سال 2008 به دسترسی تنها حدود یک در صد جمعیت تاجیکستان به شبکه جهانی اینترنت تأکید شده بود.

با این وجود، کارشناسان میزان دسترسی به شبکه اینترنت در تاجیکستان را در مقایسه‌ با کشورهای آسیای مرکزی بمراتب کمتر خوانده‌اند.

گفته می‌شود سطح زندگی ساکنان تاجیکستان نیز در مقایسه ‌با کشورهای منطقه پایینتر بوده و این وضعیت در میزان دسترسی به اینترنت نیز اثر داشته است.

از سوی دیگر، حدود 70 در صد جمعیت تاجیکستان در مناطق روستایی به سر می‌برند که در این مناطق شبکه اینترنت موجود نیست.

همچنین، همه‌ساله بیشتر مناطق تاجیکستان به مدت 6 تا 9 ماه با کمبود شدید نیروی برق مواجه می‌شوند و از این لحاظ، در این مناطق امکان استفاده از شبکه جهانی اینترنت وجود ندارد.

خدمات اینترنت گران است

سهراب اماماف، یک روزنامه‌نگار تاجیک که مدتی در شهر مسکو به سر برده است، می‌گوید که در تاجیکستان در مقایسه ‌با روسیه ارزش خدمات اینترنت گران است.

به گفته آقای اماماف، وی در شهر مسکو با پرداخت 500 روبل یا معادل 16 دلار در مدت یک ماه به طور شبانه‌روزی از شبکه اینترنت استفاده کرده است.

Image caption خانم عباداوا گران بودن حق فراهمسازی اینترنت را به بالا بودن بهای اجاره خطهای ارتباطی مربوط خواند

در تاجیکستان حق خدمات اینترنت برای یک ماه 30 دلار آمریکایی مقرر شده، اما کیفیت ارتباط اینترنتی چندان خوب نبوده است.

چند تن از ساکنان شهر دوشنبه نیز در صحبت با بی بی سی از بلند بودن حق خدمت رسانی اینترنت و پایین بودن سرعت آن گله داشتند.

انجمن فراهمگران اینترنت در تاجیکستان به نوبه خود دلیل این امر را به بالا رفتن حق اجاره خطهای ارتباطات و مالیات زیاد مربوط خواند.

پروینه عباداوه، یک مسئول این نهاد، روز چهارشنبه 27 اکتبر در یک همایش در شهر دوشنبه گفت که از اول ماه مه سال جاری اجاره خط زمینی ارتباطات اینترنتی از 23 سامانی تا به 248 سامانی افزایش یافته است.

فراهمگران خدمات اینترنت تصمیم شرکت "تاجیک تلکام"، تنها اوپراتور ملی در تاجیکستان را بی‌پایه و یک‌جانبه خوانده و در این زمینه به اداره ضد انحصاری شکایت برده‌اند.

همچنین، به گفته خانم عباداوه، در نظر است تا اواخر سال جاری عکسیز (مالیات) 3 درصدی به تلفنهای همراه (مابیل) جاری شود که این امر به باز هم گرانتر شدن حق خدمت رسانی اینترنت منجر خواهد شد.

از سوی دیگر، در سال جاری تعداد کافه های اینترنتی در تاجیکستان شدیداً کاهش یافته است.

پروینه عباداوه گفت که سایبرکافه ها پیشتر مجوز فعالیت را از فراهمگران اینترنت دریافت می‌کردند، ولی حالا دادن مجوز به عهده وزارت نقلیات و ارتباطات تاجیکستان وا‌گذار شده است. در نتیجه از 420 کافه اینترنتی تنها 143 سایبرکافی باقی مانده است.

مسدودیت سایتهای خبری

بیک ظهوراف، معاون وزیر نقلیات و ارتباطات تاجیکستان، در پاسخ خود به نامه انجمن فراهمگران اینترنت علت مسدود شدن سایتهای اینترنتی “fergana.ru”، “centrasiه.ru” و “tjknews.com”-را "دلایل امنیتی" خوانده است.

Image caption آقای قرشیبایف گفت که مسدود شدن سایتهای اینترنتی نوعی نقض حقوق بشر محسوب می‌شود

اما به گفته مسئولان این وزارت، مشکل دسترسی به سایتهای اینترنتی “avesta.tj” و “tojnews.tj” به "دلایل فنی" پیش آمده است.

ضمناً، مسئولان عده‌ای از نشریه‌ها و نهادهای روزنامه‌نگاری تاجیکستان ضمن یک نامه به ریاست جمهوری این کشور در هفته گذشته خواستار دیدار با رئیس جمهوری تاجیکستان شده بودند.

در این نامه از موارد فراوان فشار بر نشریه‌ها و رسانه‌های مستقل، سرپیچی انتشارات یا چاپخانه‌ها از چاپ نشریه‌ها و مشکلات دسترسی به سایتهای اینترنتی ابراز نگرانی شده بود.

نور‌الدین قرشیبایف، رئیس انجمن ملی رسانه‌های مستقلل تاجیکستان، گفت در حالی که از ارسال این نامه دو هفته سپری شده، اما تا حال از مقامات تاجیکستان پاسخی دریافت نشده است.

آقای قرشیبایف این امر را یک نوع نقض حقوق انسان تلقی کرده و گفت این اقدام دولت در حالیست که قانون اساسی تاجیکستان حق مردم به دریافت اطلاع را ضمانت داده است.

سایتهای اینترنتی “avesta.tj”، “tojnews.tj”، “centrasia.ru”، “tjknews.com” و “fergana.ru” در تاجیکستان در پی بازتاب حوادث اخیر در منطقه رشت، در شرق این کشور، و انتقادهای گسترده از برخی نهادهای دولتی در نشریات و رسانه‌ها صورت گرفته است.

مطالب مرتبط