نگرانی آمریکا و اتحادیه اروپا از کمبود فلزات خاکی کمیاب

Image caption چین تامین کننده 90 درصد از فلزات خاکی کمیاب در جهان است

آمریکا و اتحادیه اروپا نسبت به کاهش تولید فلزات خاکی کمیاب از سوی چین هشدار داده و گفته اند این موضوع می تواند تاثیری منفی بر اقتصاد آنها داشته باشد.

این فلزات برای بسیاری از کارخانه هایی که کالاهایی با فن آوری پیشرفته تولید می کنند، ضروری است.

آمریکا از بعضی از این فلزات در صنایع اسلحه سازی استفاده می کند.

مقامات و صاحبان صنایع در واشنگتن و برلین گفته اند کمبود این نوع فلزات، که چین تامین کننده 90 درصد آن است، تاثیر بسیار بدی بر اقتصاد آنها خواهد داشت.

چین می گوید به دلیل مسائل زیست محیطی و همچنین برای حفظ منابع این نوع فلزات در کشور، تدابیر محدود کننده ای بر اکتشاف و تولید فلزات خاکی کمیاب اعمال خواهد کرد. اما مقامات چین در عین حال گفته اند که کاهش زیادی در میزان صادرات این فلزات صورت نگرفته است.

با توجه به این که چین از تولیدکنندگان عمده فلزات خاکی کمیاب است، مقامات چینی این موضوع را که قصد دارند به طور نامناسب از در اختیار داشتن انحصار تولید این نوع فلزات استفاده کنند، رد کرده اند.

شرکت های آلمانی اعلام کرده اند از آنجا که چین تولید کننده عمده فلزات خاکی کمیاب است، در نتیجه دستیابی به این نوع فلزات در حال حاضر دشوار است. در همین رابطه راینر برودیرل، وزیر اقتصاد آلمان گفته است که کشورش به شدت تحت تاثیر کمبود این مواد قرار گرفته است.

در مجموع 17 فلز خاکی کمیاب در طبیعت وجود دارد که جزو عناصر جدول مندلیف هستند. از این فلزات برای ساخت بسیاری از محصولات پیشرفته مانند اتومبیل های نیمه الکتریکی ،صفحه نمایش کامپیوترها، تلویزیون و حتی مواد دارویی استفاده می شود.

تحلیلگران می گویند که بدون این مواد، بخش اعظم اقتصاد مدرن جهان می خوابد.

آمریکا که خود زمانی تولید کننده این مواد بود اکنون به دلیل تولید ارزان آن در چین، دیگر آنها را استخراج نمی کند.

مطالب مرتبط